TANAP tarihi yapı taşı olacak

Bakü’de bulunan Enerji Bakanı Albayrak, TANAP’ın Türkiye ve Azerbaycan’ın ‘kazan-kazan’ birlikteliğinin sembolü olduğunu belirterek, “Bu proje, Avrupa arz güvenliği açısından tarihi bir yapı taşı” dedi

TANAP tarihi yapı taşı olacak

Azerbaycan'ın en büyük petrol havzası AzeriÇırak- Güneşli (AÇG) petrol yataklarının işletilmesinin 2050 yılına kadar uzatılmasına ilişkin anlaşma imzalandı. Bakü'de düzenlenen törene katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin iki ülkenin 'kazan-kazan' birlikteliğinin sembolü olarak önümüzdeki yılın ikinci yarısında açılacağına işaret ederek, "Avrupa arz güvenliği açısından tarihi bir yapı taşı olacaktır" dedi.

Azerbaycan'da tarihi imza

16 MİLYAR M3'LÜK GAZ
Güney Gaz Koridoru'nun gerçekleştirilmesinde cesur kararlar alındığına işaret eden Albayrak, "Hem Türkiye hem de Azerbaycan, Avrupa ve dünyaya çok önemli bir örnek teşkil etmiştir. Bittiğinde yaklaşık 16 milyar metreküplük gazın Gürcistan, Türkiye, Yunanistan ve İtalya'ya ulaşması sağlanacak" diye konuştu. Albayrak, Güney Gaz Koridoru projesinin kaynak ülkesinin Azerbaycan olduğunu, AB tarafından ortaya konulsa da projenin Türkiye ve Azerbaycan'ın iradesiyle hayata geçirildiğini anlattı.

YÜZYILIN KONTRATI
AÇG petrol yataklarının işletilmesine ilişkin anlaşmanın enerji piyasaları açısından tarihi olduğunu da vurgulayan Albayrak, "Yüzyılın Kontratı şeklinde adlandırılan anlaşma artık 21. yüzyılın da kontratı" dedi. Enerjiyi çatışma değil barış ve istikrarın lokomotifi olarak gördüklerini anlatan Albayrak, "Azerbaycan'daki yatırımlarımızı büyütmeye devam edeceğiz" mesajı verdi.ERDOĞAN: İŞBİRLİĞİMİZ GÜÇLENİYOR
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kürsüde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajını da okudu. Mesajda "Bu tarihi anlaşma ve 2006'da devreye giren Bakü-Tiflis- Ceyhan Petrol Boru Hattı, Azerbaycan petrolünün üretimi ve dünya pazarlarını güvenli bir şekilde sevkine imkân tanımıştır. Böylece Azerbaycan başta olmak üzere tüm bölgenin istikrarına, kalkınmasına, stratejik konumunu pekiştirmesine ciddi katkılar sağlamıştır. Hiç şüphesiz, bu proje uluslararası ve bölgesel düzeyde yürütülecek işbirliğinin en güzel örneklerinden biridir. Azerbaycan petrolünün Türkiye üzerinden dünyaya ulaştırılmasıyla başlayan işbirliği süreci, Şahdeniz faz 1 ve Bakü-Tiflis- Erzurum doğal gaz projeleriyle daha da derinleşmiştir. Son olarak Şahdeniz faz 2 ve önümüzdeki yıl açılışını hep birlikte yapacağımız TANAP ile inşallah bu örnek işbirliği zirveye ulaşacaktır" ifadelerini kullandı.

DOKUZ HİSSEDAR VAR
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katıldığı imza törenine British Petroleum (BP) operatörlüğündeki Azerbaycan Uluslararası İşletme Şirketi (AIOC), Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) yetkilileri ve diğer hissedarlar katıldı.Yatakları işleten AIOC'un hissedarları arasında BP'nin yanı sıra, Chevron, INPEX, Statoil, ExxonMobil, TPAO, İTOCHU ve ONGC Videsh şirketleri yer alıyor. Yeni anlaşmaya göre, ortakların yeni hisseleri, BP yüzde 30.77, SOCAR yüzde 25, Chevron yüzde 9.57, INPEX yüzde 9.3, Statoil yüzde 7.2, Exxon Mobil yüzde 6.7, TPAO yüzde 5.73, ITOCHU yüzde 3.65 ve ONGC Videsh Limited yüzde 2.31 oldu.KENDİMİ EVİMDE HİSSETTİM
Enerji Bakanı Albayrak, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile de görüştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Aliyev, Bakan Albayrak'tan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ve selamlarını iletmesini istedi. Albayrak da Azerbaycan'da kendisini evinde gibi hissettiğini vurguladı.

ALİYEV: 3.6 MİLYAR DOLAR BONUS ÖDENECEK
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de imza töreninde yaptığı konuşmada Azeri-Çırak-Güneşli yataklar bloğunun işlenmesinde yeni dönemin başladığına işaret ederek şöyle konuştu: "Anlaşma imzalandıktan sonra ülkemize yabancı yatırımcılar tarafından 3.6 milyar dolar bonus ödenecek. SOCAR'ın payı yüzde 25'e çıkıyor. Azerbaycan'a ulaşacak kar petrolünün seviyesi yüzde 75 teşkil edecek. Yüzyılın anlaşması imzalandığı zaman ACG'de 511 milyon ton petrol olduğu tahmin ediliyordu. Ancak şu anda AzeriÇırak- Güneşli'de çıkarılmamış 500 milyon ton petrol var". Aliyev, "Tek millet, iki devlet olan Türkiye ve Azerbaycan enerji konusunda tam bir dayanışma içinde hareket edecektir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN