Harçlık ve sınav parası devletten!

Harçlık ve sınav parası devletten!
Türkiye İş Kurumu'nun eğitim programlarına katılan gençlere cep harçlığı veren hükümet, şimdi de açık işlerde başı çeken mesleklere yönelik yeterlilik sınavlara girenlerin ücretini karşılayacak.
Bu listede yer alan operatör, iş sağlığı ve güvenliği elemanı, desinatör, taşlama tezgâh işçisi, tornacı gibi mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi alacakların 500- 900 lira arasında değişen masrafını devlet karşılayacak.

İŞSİZLİK FONU DEVREDE
Kumaş desinatörü, operatörler, inşaat sektöründe çalışacak iş güvenliği elemanları, taşlama tezgâh işçisi, tornacıların mesleki yeterlilik belgesi masraf ve sınav ücretleri Aralık 2018'e kadar İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak. Bu uygulama sınavlarda başarılı olanları kapsayacak. Mevcut uygulamada desen hazırlama uzmanı 530 lira, dozer operatörü 887 lira, kumaş desinatörü 635 lira, taşlama, tezgah işçisi 400 lira, tarihi eser koruma ve restorasyon elemanı 790 lira sınav ücreti ödemek zorunda kalıyor. Yeni uygulama ile binlerce kişi sınav ücreti ödeme yükünden kurtulurken açık işlerin de hızlı şekilde doldurulması sağlanacak.
BİZE ULAŞIN