2018’de büyümeye devam

Büyükelçiler Buluşması’na katılan Başbakan Yardımcısı Şimşek, Türkiye’nin 2018’de büyümeyi sürdüreceğini söyledi. TİM Başkanı Büyükekşi de ihracatta bu yıl rekor kırılacağını kaydetti

2018’de büyümeye devam
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde istikrarlı bir büyüme rakamını devam ettireceğini söyledi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve GAİB tarafından koordine edilen Büyükelçiler Gaziantep Buluşması'na katılan Şimşek, "2010'dan bu yana başımıza gelmeyen kalmadı. Ona rağmen yüzde 5.6 ortalama büyüme rakamımız var. 2018 de büyümeye devam edeceğimiz bir yıl olacak. ilave olarak ABD ve Avrupa Merkez Bankası'nın da parasal genişlemeye devam edeceğini görüyoruz" şeklinde konuştu.

KGF SÜREKLİ DEĞİL
Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) sürekli hale gelmesi konusunda kendilerine yoğun talep geldiğini de söyleyen Şimşek, "Şu ana kadar 50 milyar TL'lik kullanılmamış miktar var. Bu 50 milyarı da kullandıracağız ancak bunu sürekli bir hale getirmeyi düşünmüyoruz" dedi.
Şimşek, KGF'de bundan sonra verilecek olan alanların sadece yatırım ve ihracat faaliyeti gösteren firmalar olacağını da söyledi.
Büyükelçiler Buluşması'nın daha önce Mardin, Çanakkale ve Trabzon'da gerçekleştiğini hatırlatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İnsanlar birbirlerini yolda ve yemekte tanır. Bir büyükelçi ile daha önce iki programda beraber yolculuk edip, yöresel oyunları bile oynamıştık. Arkadaşlık gelişti" dedi.

Büyükelçiler gelmek için program yapıyor
Dördüncü TİM Büyükelçiler Buluşması'nda 72 ülkeden 176 büyükelçi, misyon şefi ve bürokrat Gaziantep'te bir araya geldi. Toplam 44 büyükelçi düzeyinde katılım gerçekleşirken, IMF, AB Türkiye Delegasyonu ve Arap Ligi'nin Türkiye temsilcileri de yer aldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bazı büyükelçiler tekrar gelmek için program yapıyor. Hepsi çok memnun kaldı" diye konuştu. Büyükelçiler 2 gün boyunca Zeugma Müzesi, Arkeoloji Müzesi, kentin tarihi çarşısını kapsayan Kültür Yolu, Rumkale gibi turistik merkezleri gezdiler.

İhracatta tarihi rekor bu yıl kırılacak
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin 157.6 milyar dolar ile tarihi rekor kırdığı 2014 yılı rakamının bu yıl aşılacağını söyledi. İhracatta otomotiv sektörünün başı çektiğini belirten Büyükekşi, ihracatçı için dolar/euro paritesinin önemine dikkat çekerek, "İhracatımızın yarısını Avrupa ülkelerine yapıyoruz. 1.1 seviyesi bizim için çok olumlu. Aksi takdirde ciddi zararlar ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
BİZE ULAŞIN