İhracatçıya 5 yeni pazar

Gözünü yeni pazarlara diken KOBİ’ler Afrika pazarında büyüyor. Firmalarımız Kenya, Kamerun, Fildişi Sahili, Sudan ve Gana’da kök saldı

İhracatçıya 5 yeni pazar
Küresel ekonomilerde yaşanan durgunluk ve jeopolitik krizlerden çıkış arayan Türk KOBİ'leri gözünü yeni pazarlara dikti. Bugüne kadar Yeni Zelanda'dan Endonezya'ya Avustralya'dan Çin'e kadar dünyanın en bakir pazarlarına ihracat gerçekleştiren KOBİ'ler hızlı ve çevik yapıları sayesinde tıkanan klasik pazarların yerine alternatifleri hızla açmayı başardılar.
Özellikle Afrika ve Körfez ülkelerindeki ticaret trafiği hızla artıyor. Orta sınıfın hızla geliştiği Kara Kıta'da alım gücü yüksek 650 milyon kişilik bir pazar söz konusu. Bu bölgede geçen yıl yüzde 39 büyüyen doğrudan yabancı yatırımlar 225 milyar dolara ulaştı.
Bu yatırımlarda aslan payı gelişmekte olan ülke firmalarına ait. 2017'de ise 250 milyar dolarlık yatırım hacmi bekleniyor. İşte KOBİ'ler için öne çıkan 5 yeni pazar...

KENYA
YATIRIM İÇİN CAZİP BİR PAZAR

Son dönemde istikrarı ile öne çıkan Afrika ülkeleri arasında Kenya öne çıkıyor. Türk işletmeler buraya ağırlıklı olarak inşaat malzemeleri ve tekstil satıyor. Ülkenin başkenti Nairobi'ye Türkiye'den her yıl 2 binden fazla işadamı yatırım için gidiyor. Geçen yıl Kenya'yla karşılıklı ticaretimiz 800 milyon doları geçti.

NE SATILIR?
Tarım araç ve makineleri, inşaat malzemeleri sulama sistemleri, kauçuktan dış lastik, tuvalet kâğıdı, ıslak mendil, kâğıt havlu ve mendil, domates salçası, zeytinyağı, margarin ve mısır nişastası öne çıkıyor.

KAMERUN
YENİ İMZALARLA İTHALATA İZİN ÇIKTI

Ülkenin Türkiye ile olan ticareti katlanarak artıyor. 2016'da bölgeye olan ihracat yüzde 58 artarak 425 milyon dolara ulaştı. Kamerun 2018'de kara ve demir yollarına 1.5 milyar euro harcamayı planlıyor. Bunun yanı sıra Dünya Ticaret Örgütü ile Kamerun arasında yeni ortaklık anlaşmaları imzalandı. Bu kapsamda birçok ürüne ithalat yolu açıldı.

NE SATILIR?
Temizlik maddeleri, ambalaj ürünleri, bisküvi, margarin, makarna, maya, halı battaniye, konserve gıdalar, domates salçası, ekmek fırını ve unlu mamuller.

SUDAN
SANAYİDE BÜYÜK FIRSAT

Yaklaşık 2.5 milyon kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Sudan, Afrika ve Arap dünyasında en büyük toprak alanına sahip ülke konumunda. Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olan ülkede son yıllarda hızla gelişen petrol sanayi, endüstriyel yatırım fırsatlarının da önünü açtı.

NE SATILIR?
Makine ve teçhizatları, modern tarım aletleri, konserve gıda ürünleri, makarna ve şişelenmiş su.

FİLDİŞİ SAHİLİ
TARIM VE TURİZM ÜLKESİ

Günde 90 bin varil petrol üreten Fildişi Sahili'nin toplam 220 milyon varil petrol rezervine sahip olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'nin ülkeye yapılan ihracatı her yıl çift haneli olarak artıyor. Bölgede tarım ve turizm yatırımlarına ihtiyaç var.

NE SATILIR?
Nihai ürünler, fındık, domates salçası, kağıt havlu, tekstil, battaniye, konserve, makine ve teçhizatları, konserve ürünleri, modern tarım aletleri, makarna, şişelenmiş su satılabilir.

GANA
BEŞ YILDA REKOR ARTIŞ YAŞANDI

Gana 2016'da 900 milyon dolar civarında doğrudan yabancı yatırım aldı. Türkiye ve Gana arasındaki ticaret hacmi 5 yılda yüzde 150 artarak 750 milyon doların üzerine çıktı.

NE SATILIR?
Kanatlı eti, maya, bisküvi, bitkisel yağlar, petrol yağları, inşaat malzemeleri, ilaç, temizlik maddeleri, tekstil ürünleri, demir çelik ürünleri, kablo ve otomotiv yan sanayi ürünleri.

KATAR'DA MİLYARLIK BULUŞMA
KOBİ'ler için son dönemin en cazip pazarı Katar oldu. Yaşanan küresel gelişmelerin ardından Türkiye ile ticari ortaklığı zirve yapan Katar son yılların en büyük ticari buluşmasına hazırlanıyor. Bilişimden inşaata, gıdadan tekstil ve sağlığa kadar onlarca alanda faaliyet gösteren yaklaşık 200 firma 'Expo Turkey by Qatar'da ürünlerini sergileme fırsatı bulacak. Organizasyonla iki ülke arasındaki ticaretin bir milyar dolara taşınması hedefleniyor. 18-20 Ocak 2018'de başkent Doha'da düzenlenecek organizasyona yoğun katılım olduğunu ifade eden Medyacity Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt "Katar'la stratejik, diplomatik ve tarihi işbirliğine bugüne kadar hep güvendik. Bugünden sonra da ülkeye yatırım yapmaya devam edeceğiz. Katar'dan asla vazgeçmeyeceğiz. Gayrimenkul sektörü bu yıl çok daha büyük bir katılımla Katar'da yerini alacak. Özellikle yaşanan kriz sonrasında Türkiye ile Katar arasındaki ticari ilişkilerin çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde artacağına inanıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN