Yüzde 5.5’in üzerinde büyürüz

Başbakan Binali Yıldırım, yıl sonunda ekonominin yüzde 5.5’ten fazla büyüyeceğini belirterek, “Bu büyümeleri yakalayamazsak işsizliği aşağı çekemeyiz” mesajı verdi

Yüzde 5.5’in üzerinde büyürüz
Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz'dan sonra 3-4 ayda Türkiye'nin yüzde 5 küçüldüğünü belirterek, "2017'de aldığımız tedbirlerle piyasayı rahatlattık. Bu seneyi yüzde 5'in belki de 5.5'in üzerinde büyümeyle kapatacağız. Seneye de aynı, öbür seneye de aynı. Çünkü bu büyümeleri yakalayamazsak işsizliği aşağı çekemeyiz" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ
Tüm Avrupa'nın Türkiye'nin ekonomide yakaladığı başarıyı destansı ifadelerle anlatmasına rağmen ana muhalefet partisinin bunu inandırıcı bulmamasına tepki gösteren Yıldırım, "Türkiye'nin 2017'nin ilk yarısında yüzde 5 büyümesinden herkesin gurur duyması lazım. Çin'den Hindistan'dan sonra en büyük büyümeyi sağlamışız. Ama bu ülkenin ana muhalefet partisi diyor ki 'Türkiye'nin büyüme rakamları inandırıcı değil.' Ne diyelim Allah ıslah etsin. Bugün Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yayın organları ve dünyadaki yetkin kuruluşlar bile tüm küresel baskılara, bölgedeki iç karışıklıklara, savaşlara rağmen Türkiye'nin elde ettiği başarıyı destansı bir hikaye gibi anlatıyor. Niye AB'den örnek veriyorum? Çünkü Sayın Kılıçdaroğlu AB'ye beyanat veriyor. Diyor ki 'Türkiye güvenli değil, can güvenliği yok, aman Türkiye'ye gitmeyin' diyor. Sen ne dersen de kardeşim dün İstanbul'da Avrupa basketbol şampiyonası oldu, Slovenya'dan Sırbistan'dan 20 bin seyirci geldi" diye konuştu.

BİRLİĞE SAHİP ÇIKALIM
Dünyada satın alma gücü paritesine göre Türkiye'nin gelirde 25 bin doları geçtiğini anlatan Yıldırım, "Normal hesaplara göre 11 bin dolara yakın. Türkiye'nin çok daha iyi bir noktaya gelme potansiyeli ve hakkı var. Bunu da istikrarla, güçlü iktidarla, birlik ve kardeşlikle başaracağız. Enerjimizi FETÖ ile PKK ile DEAŞ ile mücadeleyle harcamayacağız. Birliğimize beraberliğimize gözümüz gibi sahip çıkacağız" dedi.

BAKANA GAP TALİMATI VERDİ
Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) bugüne kadar 300 bin hektar araziyi suyla buluşturduğunu anlatan Başbakan Binali Yıldırım, şöyle konuştu: "Bugüne kadar 300 bin hektar araziyi suyla buluşturduk, 100 bin de vatandaş kendi yaptı, toplam 400 bin hektar sulanıyor. Geriye 300 bin hektarımız kaldı. Sayın Bakanımıza talimatı verdim, Orman ve Su İşleri Bakanı ile bir araya gelecekler. Bütün ağırlığı sulama işine verecekler. İki tane önemli işimiz var, biri sulama biri toplulaştırma. Sulamayı çözmeden elektrik problemini çözemeyiz. Neden elektrik problemi var? Kuyulardan cebri bir şekilde su çıkarınca çok büyük elektrik kullanımı var, zaten burada yaz sıcak oluyor, hava şartları da belli. Verim düşüklüğü de olunca bu elektrik problemi, bir de buna kayıt dışını ilave ederseniz, sürdürülemez bir hal alıyor. Bu işin yolu mutlaka cazibeyle sulamayı artırmak ve böylece elektrik gücü üzerindeki aşırı yükü de ortadan kaldırmak. İnşallah önümüzdeki dönem içerisinde bütün enerjimizi, bütün dikkatimizi bu alana vermiş olacağız."
BİZE ULAŞIN