Referandum tedirginliği

Referandum tedirginliği
İsrail dışında hiçbir ülkenin desteklemediği, Türkiye'nin ise sert bir şekilde uyardığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin referandum inadı iş dünyasında da tedirginliğe neden oldu. Referandumun Irak ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini olumsuz etkileyeceğini belirten iş dünyasının temsilcileri, Milli Güvenlik Kurulu'ndan çıkacak kararı beklediklerini söyledi. Irak ile Türkiye arasında yaklaşık 10 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğuna dikkat çeken işadamları sınır kapılarının kapatılmaması yönünde çağrı yaptı.

İTİDALLİ DAVRANILMALI
Türkiye Irak Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç, iki ülke arasında yaklaşık 10 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu belirterek, "Bölgeye yıllık 700 bin TIR gidiyor. Ülke mağazalarında yüzde 90 Türk ürünleri kullanılıyor. Eğer sınır kapıları kapatılırsa ticaret yara alır. Biz ticaretin referandumdan etkilenmemesini istiyoruz" dedi. DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu da Irak ile yapılan ticaretin yaklaşık 8 milyar dolarlık kısmının IKYB ile yapıldığını aktardı. Bedirhanoğlu, "İki taraf da itidalli davranmalı" diye konuştu. Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Burç Baysal ise sınır kapılarının kapatılmasının bölgeyle ticaret yapanları sıkıntıya sokacağını söyledi.

KÜRT DÜNYASI RAHATSIZ
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Danışmanı Erkut Temiz, bölgedeki Kürt işadamlarının Türkiye'de şirketlerinin olduğunu belirterek, "Türkiye sınırlarını kapatabileceğini işaret etti. Dolayısıyla işlerinin sıkıntıya girme ihtimali var. Bölgedeki Kürt işadamları işlerinin bozulmasını istemiyor. Referanduma sıcak bakmayan isimler de var ancak bunu şu anki konjonktürde rahatça ifade edemiyorlar" dedi. Referandum kararına İran ve Irak Merkezi Yönetimi'nin de karşı olduğunu hatırlatan DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül, "Hükümetimiz ne karar alırsa yanındayız" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN