Google, HTC'nin telefon bölümünü satın aldı

Google, Tayvanlı mobil cihaz üreticisi HTC'nin akıllı telefon bölümünü 1,1 milyar dolara satın aldığını açıkladı.

Google, HTC'nin telefon bölümünü satın aldı

Google'ın HTC'nin mobil bölümünü satın almak istediğine dair bir takım iddialar vardı, dün China Times tarafından HTC'nin büyük bir duyuru yapmaya hazırlandığı belirtilmişti. Sonunda tüm her şey açığa çıktı.

GOOGLE RESMEN ANLAŞTI

Google ve HTC resmi olarak aralarında anlaşma sağlandığını açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte Google, HTC'nin fikri haklarına erişebilirken (Marka, patent, tasarım gibi şeyler), HTC'nin Ar-Ge bölümünden bazı çalışanlar da Google'a katılacak. Mountain View merkezli şirket, HTC'ye 1.1 milyar dolar ödeme yapacak

PEKİ BU DURUM HER İKİ ŞİRKET İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Biraz daha açıklayacak olursak, zaten Pixel telefonlar üstünde çalışmakta olan kişiler, HTC'den Google'a geçecek. Google, fikri haklar için özel olmayan bir lisans sahibi olacak. Bu durum Google'ın gelecekteki Pixel cihazlar için HTC'nin üretim patentleri ve tasarımlarını kullanma hakkına sahip olacağını gösteriyor.

YATIRIMA DEVAM EDECEK

Yaşanan gelişme HTC'nin yeni üst düzey akıllı telefonunu (Şimdiye kadar üzerinde çalışılmakta olan modeli) geliştirmeye yardımcı olacak. Ayrıca Tayvanlı üretici VIVE sanal gerçeklik, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik, yapay zeka alanına yatırım yapmaya devam edecek.

Yapılan anlaşma Google'ın Pixel serisini güçlendirmek için büyük bir avantaj sağlayacak. Bu arada Google, Tayvan'da yeni bir teknoloji merkezi de tanıttı.

Her zamanki gibi yetkili kurumlardaki resmi onaylar bekleniyor. 2018 başlarında iki şirket arasındaki anlaşma tamamlanacak.

Hasan Uğur Nayır / Teknokulis

İŞTE GOOGLE'IN YENİ MERKEZİ

BİZE ULAŞIN