Alman politikaları kısa vadeli

Macaristan, Çekya, Polonya ve Slovakya’nın oluşturduğu İstanbul’daki Visegrad İşbirliği’nin Dönem Başkanı Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, “Güçlü bir Türkiye’ye ihtiyacımız var. Almanya’daki seçimlerden sonra sis perdesi kalkınca ilişkiler düzelmeli” dedi

Alman politikaları kısa vadeli
Almanya dün seçimlere gitti. Seçim sürecinde en çok konuşulan konulardan biri de Türkiye'ydi. Almanya'da liderler Türkiye ile görüşmelerin askıya alınması veya tamamen sonlandırılması gerektiğini söylerken, Avrupa Birliği içinde tam tersini düşünen ülkelerin sayısı hiç de azımsanamayacak düzeyde. 28 ülkeden oluşan birlik içinde Macaristan, Çekya, Polonya ve Slovakya'nın oluşturduğu Visegrad Birliği'nin (V4) dönem başkanı ve Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, 'Türkiye'siz AB olmaz' diyor. Avrupa Birliği içinde 63.7 milyonluk bir kitleyi temsil eden Visegrad ülkelerinin kurduğu birliğin tarihi aslında 1335'e kadar gidiyor, işbirliği son olarak 1991'de yeniden canlandırılmış.

AB İÇİNDE VE DIŞINDA ANLATIYORUZ
"Avrupa Birliği denildiğinde akla sadece Almanya'nın değil, AB dediğimizde V4 ülkelerinin de akla gelmesi lazım" diyen Hendrich, "Bizim Avrupa olarak güçlü bir Türkiye'ye ihtiyacımız var. Bunun iletişimini her yerde yapıyoruz. AB içinde ve dışında her yerde tüm partnerlerimize bunu anlatıyoruz. Avrupa Birliği ile olan sorunların çözüleceğine ve geleceğe bakacağımıza inanıyorum. V4 ülkelerinin tamamı da bu konuda aynı şekilde düşünüyor" dedi. Hendrich sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa tarafında bir taraftan iç politikaya yönelik hamleler ve bunların dış politika ile karıştırılmasını görüyoruz. Bunu yargılamıyoruz. Türkiye Almanya ilişkileri çok önemli. Bu nedenle geleceğe odaklı görüşmeler yapılmasını istiyoruz. İçerik olarak bu tür açıklamaların gerçekte nasıl hayata geçeceğini görmeliyiz. Beklemeliyiz. Seçimlerden sonra nasıl bir tavır alınacak buna bakmalıyız. Dış politika ve ekonomik politikalarda hayata geçip geçmeyeceğine bakmamız lazım. Alman ve Avusturyalı firmaların Türkiye'de yatırımları büyük ve hâlâ devam ediyor. Bu sisin kalkınca görüşmelerin devam edeceğine inanıyoruz. Umut ediyorum bu politikalar seçimlerden sonra bırakılır."

YATIRIM İÇİN SORANLAR BEŞ KAT ARTTI
Türkiye'nin V4 ülkeleri ile otomotivden, dijitalleşmeye ve ticarete kadar birçok alanda kazan-kazan ilkesiyle yapacağı çok şeyi olduğunu belirten Hendrich, "Her gün bize gelip yatırım için şartları, teşvikleri soranların sayısı artıyor. İki üç yıl öncesi ile karşılaştırıldığında beş katına çıkmış durumda. V4'ün de Türkiye'nin de ekonomideki temel hedefleri katma değeri yüksek üretim yapmak. Türkiye'nin bu dört ülkeye ticari anlamda açık verdiğini de görürsünüz. Ticaret dengenin sağlanması için ikili ilişkileri geliştirilmesi önemli" dedi.

"OYUN OYNANIRKEN KURALLAR DEĞİŞMEMELİ"
Hendrich, "Oyun oynanırken kurallar değişmemeli" dedi ve ekledi: "Biz dört ülke olarak Türkiye ile ilişkilerin devam etmesini, gümrük birliğinin revize edilmesini istiyoruz. Almanya'nın iç işlerini yargılamıyoruz ama görüşmelerin devamından yanayız."

BİZE ULAŞIN