Otomatik katılımda rötuş çalışmaları

Otomatik BES’te cayma sürelerinin esnetilmesi ve 18 yaş altındakilerin de BES’e dahil olabilmesi için çalışmalar sürüyor

Otomatik katılımda rötuş çalışmaları
Bireysel Emeklilik Sistemi'nde otomatik katılım, 1 Temmuz'da 100 ile 249 arasında çalışanı olan özel sektörün de dahil olmasıyla üçüncü aşamasını tamamladı. 25 Ağustos tarihli Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre, otomatik olarak sisteme dahil olup cayma hakkını kullanmayan 3.2 milyon çalışan bulunuyor. Çalışanların fon tutarının ise 997 milyon lira olduğu görülüyor. Otomatik katılımda bundan sonra sadece üç aşama kaldı. Sıradaki dördüncü aşama, 1 Ocak 2018'de 50 ile 99 arasında çalışanı olan özel sektör, mahalli idareler ve KİT'lerin dahil edilmesiyle devam edecek. 1 Temmuz 2018'de 10-49 çalışanı olan özel sektör, 1 Ocak 2019'daysa 5-9 çalışanı olanlar sisteme girecek. Şimdiye kadar 100 ve üzerinde çalışana sahip özel sektör ile kamu kuruluşları sisteme dahil oldu.

SEKTÖR İŞVEREN KATKISI BEKLİYOR
Sisteme uygulamanın başlangıcından beri 6.9 milyon çalışanın dahil olduğu göz önüne alındığında, cayma oranı %53'ü buldu. Yüksek cayma oranları hem sektörü hem hükümeti farklı bir formül arayışına itti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu kapsamda sistemde bazı revizelere gidileceğini ifade etmişti. Şimşek, 18 yaş altındakilerin de BES'e dahil olabilmesi ve cayma sürelerinin esnetilmesi olmak üzere iki husus üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Emeklilik şirketleri Şimşek'in bahsettiği düzeltmeleri olumlu bulsa da, başka revizelerin de gerekli olduğunu düşünüyor. Sektörde en çok konuşulan eksikliklerden biri olarak işveren katkısı öne çıkıyor. Sadece belli sürelerde caymaya izin verilmesinin de iyi olacağı düşünülüyor.
BİZE ULAŞIN