SABAH inşaat sektörünün devlerini İzmir’de bir araya getirdi

Sabah’ın düzenlediği 3’üncü Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı İzmir’de gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki dönüşümde belirlenen yeni yol haritasını ilk kez anlattı. Bakan Özhaseki, “Yılda 500 bin konut dönüştürmek için seferberlik başlatacağız” diye konuştu

SABAH inşaat sektörünün devlerini İzmir’de bir araya getirdi
Sabah'ın ev sahipliği yaptığı 3'üncü Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı, İzmir Kaya Thermal Otel'de gerçekleşti. Kurultayın açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümde belirlenen yeni yol haritasının detaylarını ilk kez anlattı. Kentsel dönüşümde seferberliğe başlayacaklarını söyleyen Bakan Özhaseki, "Türkiye'de 7.5 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. 15 senelik bir hedef koyduk. Yılda 500 bin konut dönüştürmek için seferberlik başlatacağız" dedi.

20 MADDELİK KANUN GELİYOR
Kentsel dönüşüm seferberliğinin en önemli aktörünün belediyeler olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, "Alan bazlı dönüşüm yapılması hususunda belediyeleri zorlayacağız. Onlara sıfır faizli kredi imkanı sağlayıp, dönüşümün hızlıca hayata geçirilmesi konusunda teşvikler vereceğiz" diye konuştu. Sıfır faizli kredi imkanını belediyeler dışında vatandaş ve müteahhite de uygulanacağının altını çizen Bakan Özhaseki, "20 maddelik kanun hazırlıyoruz. Dönüşümle ilgili birçok konu çözüme kavuşacak. Meclis açıldığında hazırladığımız kanunu sunacağız. Oy birliğiyle kabul edileceğine inancımız tam" şeklinde konuştu.

İZMİR İÇİN DE FELAKET OLUR
Şehirlerin geleceğinin o kentteki yerel yöneticilerin ufkuyla doğru orantılı olduğunu vurgulayan Özhaseki, akıllı, iyi niyetli, vizyonlu yöneticileri olan şehirlerin büyüyebileceğini, orada yaşayanların da keyif alacağını ifade etti. Türkiye topraklarının yüzde 66'sının 1. ve 2. derece deprem bölgesi bulunduğunu, nüfusun yüzde 71'inin burada yaşadığını anlatan Özhaseki, "6 ve üzerinde son 100 yılda 56 deprem var. 83 bin civarında can kaybımız olmuş. Hocalarımızın söylediği büyüklüğü 7 üzerinde yarın sabah da deprem olabilir, 15 sene için de deprem olabilir. İstanbul'da böyle bir deprem olursa ne olur? En az 600 bin riskli binadan bahsediyor tüm raporlarda. İzmir ve diğer şehirlerimiz için de bir felaket var. Bunları bilip bunlara uygun hareket etmemiz lazım. Şom ağızlılık yaparak iki de bir deprem geliyor demek istemem ama bunun söylenmesi lazım, birinin buna dikkat çekmesi lazım" diye konuştu.

DEPREME HAZIRLIKLI OLUNMALI
Özhaseki, bir an önce depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "5 yıl önce çıkan yasayla birtakım işler yapılmış. 5 yıl içinde 1 milyon 100 bin civarında bağımsız bölümü dönüştürecek iş başarmışız. Yeterli mi, değil. Mevzuattan, yanlış uygulamadan kaynaklı sorunlar var, bunların aşılması lazım. Mesela normalde 1 emsal ise 2 emsal yapılıyor, yarısı müteahhite yarısı vatandaşa. Sosyal donatı alanları, altyapı alanları düşünülmüyor. Bu büyükşehirlerde çekilebilir bir durum değil. Finans sorunu var ama onun da çözümleri var. Vatandaşların da ödemelerde bulunması lazım. Yeni bir hedef koyduk kendimize. 20 milyon yapı stoğumuz var, 1999 sonrası yapılan depreme daha dayanıklı öncesine göre. 5 milyon civarında sağlam yapı. 1999 öncesi 15 milyon. Türkiye'de yenilenmesi gereken bağımsız birim sayısı 7,5 milyon civarında. 15 senelik bir hedef koyduk, yılda 500 bin. Buna gücümüz, bilgimiz, teknik kapasitemiz yeterli. Bizim bir an önce seferberlikle bu işe başlayıp bu işi çözmemiz gerekiyor."

DÖNÜŞÜM BÜTÇESİ ARTACAK
Kentsel dönüşümde bina bazlı değil alan bazlı dönüşümleri tercih ettiklerini anlatan Bakan Özhaseki, dönüşümlerin yapılması için kentsel dönüşüm bütçesini artırmaktan başka çare olmadığını söyledi. Özhaseki, özkaynakların yanı sıra İller Bankasının kaynaklarının da değerlendirileceğini dile getirerek, "İller Bankasına ait 21 sosyal tesisi satışa çıkardık. Aldığımız parayı kentsel dönüşüm hesabına atıyoruz. Tesislerimiz zarar ediyor, yazık günah değil mi?" diye sordu.

FELAKETİ FIRSATA ÇEVİREBİLİRİZ
"Kapıda bir felaket var, bunu fırsata dönüştürebiliriz" diyen Bakan Özhaseki, her yıl yapılacak 500 bin bina ile piyasaya önemli miktarda para gireceğini, evde kullanılan eşyaları üreten 250 sektörün canlanacağını, istihdam yaratılacağını ve milli sanayinin de gelişmesinin sağlanacağını anlattı. Özhaseki, Türkiye'nin inşaat sektörüyle kalkınacağına inanlardan olmadığını ancak inşaat sektörünün "can simidi" olduğuna inandığını ifade ederek, sektörün gelecek 20 yılda büyüyeceğine işaret etti.

5 YILDA 1.1 MİLYON KONUT YENİLENDİ
Bakan Özhaseki, 5 yıl önce çıkan 6306 sayılı kanunla birlikte yapılan 1 milyon 100 bin civarında konutun dönüştüğü bilgisini Verdi. Mevzuattan kaynaklı sorunlar olduğunu ve bunların acilen aşılmasının gerektiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, şöyle devam etti: "Mesela normalde 1 emsal ise 2 emsal yapılıyor, yarısı müteahhite yarısı vatandaşa. Sosyal donatı alanları, altyapı alanları düşünülmüyor. Bu büyükşehirlerde çekilebilir bir durum değil. Finans sorunu var ama onun da çözümleri var. Vatandaşların da ödemelerde bulunması lazım. Yılda 500 bin konut hedefi kapsamında bir an önce işe başlayıp bu işi çözmemiz gerekiyor."

İZMİR'DE 350 BİN KONUT DÖNÜŞMELİ
İzmir Ticaret Odası Başkanı (İZTO) Ekrem Demirtaş, İzmir'de dönüşmesi gereken toplam 5.903 hektar alan olduğunu ve bu alanın 350 bin konuta tekabül ettiğini belirtti. 2012'den bu yana dönüşüm çalışmaları yaptıklarını anlatan Başkan Demirtaş, dönüşümün değerinin. Milyar liraya tekabül ettiğini söyledi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise İzmir'deki binaların yaş ortalamasının 26 olduğuna dikkati çekerek, verilerin yapı stokunun yarıya yakının iyi olmadığını gösterdiğini belirtti.
BİZE ULAŞIN