‘Bu okul ilk olsa da tek olmayacak’

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji lisesi açıldı. Bakan Albayrak, başarılı mezunlara lise ve üniversite sonrası istihdam, mastır ve doktora için destek sözü verdi

‘Bu okul ilk olsa da tek olmayacak’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin ilk yenilenebilir enerji lisesini açtı. Eryaman'daki Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ilk olsa da tek olmayacağını söyleyen Enerji Bakanı Albayrak, "İnşallah farklı şehirlerde de benzer yatırımları yapmaya devam edeceğiz" dedi. Bakan Albayrak, enerji lisesinden mezun olacak başarılı öğrencilere lise ve üniversite sonrası istihdam, mastır ve doktora süreçlerinde de destek olacaklarını söyledi.
Okulun isminin sibernetik alanında çığır açan buluşlarıyla bilinen El-Cezeri'den geldiğini ifade eden Albayrak, okulun 39 bin metrekare alanda inşa edildiğini anlattı. Albayrak, standart bir okulun yıllık enerji tüketiminin yaklaşık 159 kilovatsaat olduğunu bildirdi.ENERJİDE % 80 VERİMLİ OKUL
Bakan Albayrak, şöyle devam etti: "Okul, yıllık 23.6 kilovatsaat enerji tüketecek. Bu, diğer liselere göre toplam en az yüzde 80 enerji verimliliği demek. Isıtma, soğutma, aydınlatma ve havalandırma sistemleri güneş panelleri ve rüzgâr türbinlerinden sağlanacak. Atık su ve yağmur suyunun geri dönüşümünden yüzde 70 verimlilik sağlanacak. Standart bir lisede 60 yıllık toplam enerji, su, işletme ve bakım maliyetleri bugünkü değerleriyle yaklaşık 257 milyon lira. Burada ise 71 milyon TL. Yani 180 milyondan daha fazla bir tasarruf. 26 derslik, 6 laboratuvar, 10 atölye, kapalı spor salonu ve 147 yataklı pansiyona sahip okulumuz yaklaşık 26 milyon liraya mal oldu. Yani aynı özelliklerdeki standart bir liseye göre 1.5 kat daha fazla paraya mal olmasına rağmen, ortaya koyduğu bu tasarrufla bu yatırımı 9.5 yılda amorti edecek. Normal bir liseye göre daha fazla maliyet gerektiren bu ek yatırımları ise yani rüzgâr, güneş, verimlilik noktasındaki yatırımların geri dönüşü 3 yılda sağlanacak." Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise okulun güneş ve rüzgâr enerjisi sistemleri alanlarında uzman yetiştireceğini söyledi.

LEONARDO DA VİNCİ'YE İLHAM VERDİ
1136'da Şırnak'da doğan, 1206'da Cizre'de hayatını kaybeden El Cezerî'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı olan Cezeri'nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturuyor. Kendiliğinden çalışan otomatik sistemlerden sonra su gücü ve basınç etkisinden yararlanarak kendi kendine denge kuran ve ayarlama yapan dengeyi oluşturması, Cezeri'nin otomasyon konusundaki en önemli katkısı.
BİZE ULAŞIN