Sıfır atık seferberliği çağrısı

Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tanıtıldı. Erdoğan, kamu ve özel sektöre seferberlik çağrısı yaptı

Sıfır atık seferberliği çağrısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen programla tanıtıldı. Emine Erdoğan, "Teknoloji hayatımıza yeni imkânlar getirse de, bizden çok şeyi alıp götürdü. İsraf, gündelik hayatı kuşattı, üretim ve tüketim ahlakını dönüştürdü. Bu bağlamda, çevre dostu bir yaşam modeli, artık tüm dünyanın arayışıdır ve bunun ilk adımı sıfır atıktır. Sürdürülebilir kalkınma ancak atıkların kontrolü ile mümkündür. Zira atıklar, kılık değiştirmiş enerji kaynaklarıdır" dedi.

MİLLETE ÖRNEK OLACAK
Erdoğan, sıfır atık projesinin tüm Türkiye'de yaygınlaşması gerektiğini belirterek, "Kamu kurumlarımız, hastanelerimiz, okullarımız, fabrikalarımız, üniversitelerimiz bu işin dinamosu olsun. Ülke çapında bir seferberlik başlatalım. Alışveriş merkezlerini, restoranları bu sürece katalım. Sonra bireylere ulaşalım. Toplumu teşvik edelim. Sıfır atık farkındalığı dalga dalga evlere yayılsın. 'Ayrıştırmak bilinçtir' diyerek, evde, okulda, işyerinde, fabrikada kağıdı gıdadan, camı metalden ayrıştıralım" diye konuştu.
Dünya Bankası raporlarına göre, yılda 1.3 milyar ton olan evsel atık miktarının, 2025'te 2.2 milyar tona ulaşacağını belirten Erdoğan, "Eskiden üretim fikrinin içinde çöpe yer yoktu. Her şeyin kendine has faydası vardı. Organik atıklar hayvan yemeği veya gübre olarak yaşama geri dönüyordu" dedi.
BİZE ULAŞIN