Bakan Albayrak: En ucuz doğalgaz bizde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) düzenlenen Enerji Verimliliği Ödül Törenine katıldı. 2016 yılı itibari ile AB ülkeleri arasında haneye en ucuz doğalgaz veren ülkenin Türkiye olduğunu belirten Bakan Albayrak, “Sanayide ise ikinciyiz. İnşallah onda da birinci olacağız. Konutlarda ise 28 AB ülkesi ortalamasının yarısından daha uygun rakamlar. Sanayide yüzde 27 daha ucuz doğalgaz temin ediyoruz" dedi

Bakan Albayrak: En ucuz doğalgaz bizde

Enerji kaynakları açısından Türkiye'nin zengin bir ülke olmadığını belirten Bakan Albayrak, Türkiye'nin önündeki en önemli meselelerden biri olan dışa bağımlılığı azaltılması konusunda, en büyük enerji tüketicisi olan sanayimiz acısından büyük sorumluluk duyuyoruz. İşte bu sorumluluk çerçevesinde enerjimizi en doğru ve verimli şekilde kullanmamızı gerektiriyor. Bu açıdan israf edeceğimiz bir megabayt elektriğimiz, bir metreküp doğalgazımız, bir kuruş Türk liramız yok" şeklinde konuştu.

EN UCUZ DOĞALGAZ BİZDE

2016 yılı itibari ile AB ülkeleri arasında haneye en ucuz doğalgaz veren ülkenin Türkiye olduğunu belirten Bakan Albayrak, "Sanayide ise ikinciyiz. İnşallah onda da birinci olacağız. Konutlarda ise 28 AB ülkesi ortalamasının yarısından daha uygun rakamlar. Sanayide yüzde 27 daha ucuz doğalgaz temin ediyoruz. Geçtiğimiz sene devreye aldığımız projeler ardından çok hızlı rekor düzeyde kapasite artışları yaptık. Doğal gaz alanında olduğu gibi elektrik alanında da adımlar atarken hızlı çözümler üretmek için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak: Doğalgaz ucuzluğunda Avrupa birincisiyiz

"30 MİLYARLIK YATIRIMI TÜRKİYE ÇAPINDA HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Bakan Albayrak, 15 senede elektrik alt yapısını üç katına çıkardık. Beylikdüzü, Hadımköy OSB elektrik sorunları için Esenyurt trafo merkezini, Beylikdüzü için de ilave mobil trafoyu devreye aldık. 2018'de devreye alacağımız Yakuplu ve Hadımköy trafo merkezleri ile sorunları çözeceğiz. Çatalca'da bu yıl devreye aldığımız trafo merkezi ile sorunları ortadan kaldırdık. Özel sektör aracılığı ile TEYAŞ'la 18 milyar TL ve TEDAŞ'larla birlikte 12+18 Milyar yatırımla 5 yıllık süreçte 30 milyarlık yatırımı Türkiye çapında hayata geçireceğiz. Bölgenin elektrik arz güvenliğini teminat altına alacak uzun soluklu çalışmalarla ilgili süreci de başlattık" dedi.

"ATTIĞIMIZ HER ADIMDA ÜRETİCİ VE SANAYİCİYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Makro politikalar için ortaya koydukları hedeflerin mikro politikalarla da desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan Albayrak, "Attığımız her adımda üretici ve sanayiciyi düşünüyoruz. Beklentiler büyük. Buna yanıt vermek için çok çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK ENERJİ GEMİSİ YOLDA"

Albayrak, sadece sanayi tesislerinin yoğun olduğu bölgelerde değil, OSB harici bölgelerin ihtiyaçlarını da belirleyerek kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri belirlediklerini söyleyerek, "Sanayicilerimizin beklentilerinin başında gelen uygun maliyetli ve kesintisiz doğalgaz temini için adımlarımızı süratle attık. Dünyanın en büyük enerji gemisi yolda, geliyor inşallah." ifadelerini kullandı.

"GAZ KAPASİTESİ 292 MİLYON METREKÜPE ULAŞACAK"

Berat Albayrak, 2016 yılında ulusal sisteme günlük azami doğalgaz girişinin 2015'e göre 35 milyon metreküp artarak 190 milyon metreküpten 225 milyon metreküpe çıktığını ifade etti. Tüm kaynakların geliştirilerek tüm Türkiye'ye 1 yıl içerisinde bastıkları gaz kapasitesinin geçen yıl sonu 190 milyon metreküpten 225 milyon metreküpe çıktığını belirten Albayrak, 2017 yıl sonunda ise 2016'ya göre, 68 milyon metreküp artarak, 293 milyon metreküpe ulaşacağını kaydetti.

BİZE ULAŞIN