Yaz saati uygulaması sürecek

Yaz saati uygulamasının devam edeceğini söyleyen Enerji Bakanı Albayrak, “Usulle ilgili bir husus var. Çalışma birkaç günde bitecek. Uygulama aynı istikamette sürecek” dedi

Yaz saati uygulaması sürecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Danıştay'ın yaz saati uygulamasını durdurma kararına ilişkin, "Uygulama aynı istikamette sürecek" açıklamasında bulundu. İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) düzenlenen Enerji Verimliliği Ödül Töreni'nde konuşan Bakan Albayrak, "Sadece usulle ilgili kanundaki maddenin geçerlilik süresiyle ilgili bir husus. Arkadaşlar ilgili düzeltmeyi yapıp birkaç gün içinde bitirecek. Bu teknik bir konu" dedi. Albayrak, uygulamanın Türkiye'ye çok önemli bir katkı yaptığını kaydederek, "Raporlar yeni geldi. Bakanlık olarak biz bir çalışma yapmıştık. İstanbul Teknik Üniversitesi'ne de bir çalışma yaptırdık. Geçtiğimiz yıl 540 milyon liralık tasarrufla çok ciddi etki ortaya konmuştur" ifadelerini kullandı.HEDEF SANAYİDE BİRİNCİLİK
Attıkları her adımda üretici ve sanayiciyi düşündüklerini söyleyen Bakan Albayrak, "Sanayicilerin küresel rekabette elini güçlendirecek, gece-gündüz kesintisiz elde edeceği düşük maliyetli enerjiyi temin edeceğiz. 2018'de Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'nı açıklayacağız" dedi. Geçen yıl ekimde yüzde 10'luk doğalgaz indirimiyle 2016 itibarıyla AB ülkeleri arasında haneye en ucuz doğalgazı temin ederek Avrupa birincisi olduğumuzu hatırlatan Albayrak, "Sanayide ise ikinciyiz. İnşallah onda da birinci olacağız" diye konuştu.

EN BÜYÜK 2. GEMİ YOLDA
Sanayicilerin beklentilerinin başında gelen uygun maliyetli ve kesintisiz doğalgaz temini için adımları süratle attıklarını anlatan Albayrak, "Dünyanın en büyük enerji gemisi yolda. Geliyor inşallah" ifadelerini kullandı.
2016'da ulusal sisteme günlük azami doğalgaz girişinin 190 milyon metreküpten, 225 milyon metreküpe çıktığını belirten Bakan Albayrak, bu yıl sonunda ise 293 milyon metreküpe ulaşacağını kaydetti.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ BESLER'E
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO), enerjiyi verimli kullanarak sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlayan firmaları teşvik amacıyla düzenlediği "Enerji Verimliliği Ödülleri" sahiplerini buldu. Törende, büyük ölçekli işletmeler kategorisinde birinciliğe "Kurumsal Enerji Hareketiyle Sıfır Kayıp Yolculuğu" projesiyle Besler Gıda ve Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. layık görüldü. Besler'in birinci olduğu proje ile enerjide toplam tasarruf oranı yüzde 10.66 olurken, yıllık kazanç 2 milyon 300 bin TL ve yıllık karbon azaltımı miktarı ise 5.317 ton/yıl olarak gerçekleşti. İkinciliği "Güneş Enerjisinin Üretim Proseslerinde Doğrudan Kullanımı-SolarDRY" projesi ile Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, üçüncülüğü LNG ile Çalışan Sistemin LFG Çöp Gazı Yakıt Beslemeli Kazan Sistemine Çevrimi" projesiyle İstaç İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret aldı. Törende beş kategoride 13 firmaya ödül dağıtıldı. Enerji Bakanı Berat Albayrak, enerji verimliliği konusunda yüksek çaba ve bilincin bakanlık olarak kendilerini memnun ettiğini belirtti.

'YERLİ ÜRETİM SANAYİ VE İSTİHDAMA KATKI YAPACAK'
Oda olarak yerli kaynakların kullanımının artırılması konusunda büyük çaba içinde olduklarını dile getiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, şunları söyledi: "Nükleer enerji konusunda Ur-Ge projesi başlattık. 23 sanayicimize destek oluyoruz. Benzer bir projeyi rüzgâr enerjisinde yapmak istiyoruz. İşin bizi heyecanlandıran kısmı ise 1.000'er megavatt'lık bu ihalelerdeki yerli üretim şartıdır. Sonraki zamanlarda daha da artmak üzere, güneşte yüzde 60, rüzgârda yüzde 65 olan yerlilik oranı ve yüzde 80 yerli mühendis çalıştırma şartının bulunduğu ihalelerin sanayimize ve istihdama katkı yapacağı aşikârdır."
BİZE ULAŞIN