Bankacılıkta üç işten birini makineler yapacak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya bankacılığı, yapay zeka ve robotları kullanarak işlemleri dijitalleştiriyor. Deutsche Bank CEO’su John Cryan, “Artık çalışanların yerini teknoloji alacak” dedi

Bankacılıkta üç işten birini makineler yapacak
Wall Street'teki büyük şirketler dahil dünya bankacılığında birçok şirket öğrenen makineler, bulut teknolojileri, yapay zeka ve robotları kullanarak işlemlerini otomatikleştiriyor. Bu da birçok çalışanı duruma adapte olmaya ya da başka pozisyonlar aramaya itiyor. Bank of America Corporation'ın yöneticilerinden Tom Montag, şirketin insanların yapabileceği işleri teknolojinin yapmasını sağlayarak tasarruf etmeye devam edeceklerini söylemişti. Deutsche Bank'ın CEO'su da geçtiğimiz hafta "Çalışanlarımızın büyük bölümünü teknoloji oluşturacak" değerlendirmesinde bulundu.

ABAKÜS GİBİ DAVRANAN BİTECEK
Deutsche Bank'ın CEO'su John Cryan, abaküs gibi davranan muhasebecilerin ve bankacıların döneminin sona ereceğini söyledi. Cryan, "Bankalarımızda insanlar mekanik işler yapan robotlar gibi davranıyorlar, yarın robotlar insan gibi davranıyor olacak. İnsanları istihdam etme yollarını bulmalıyız ve belki insanlar zamanlarını harcamak için yeni yollar bulmaya ihtiyaç duyuyorlar" dedi. Cryan, kaç personelin sonunda teknolojik ilerlemelerle yer değiştirebileceğine dair herhangi bir somut gösterge sunmadı ancak "büyük sayı" olacağını söyledi.

YÜZDE 30 AZALACAK
Citibank'ın eski CEO'su Vikram Pandit ise yapay zekânın ve robot teknolojilerinin gelecekte bankacılık sektöründe çalışan ihtiyacını yüzde 30'a kadar azaltabileceği görüşünde. Citibank'ın bağlı olduğu Citigroup'un ekonomik kriz dönemindeki lideri Pandit, teknolojideki gelişmeler dolayısıyla gelecek 5 yılda bankacılık işlerinde yüzde 30 azalma olabileceğini söyledi. Pandit, özellikle yapay zekâ ve robotik teknolojilerin bankacılıkta 'arka planda' çalışanlara duyulan ihtiyacı azaltacağını söyledi.
Pandit'in iş kayıpları ile ilgili tahmini, Citigroup'un geçen yıl yaptığıyla benzeşiyor fakat bunun gerçekleşeceği zamana ilişkin tahmini agresif olarak niteleniyor. 2016 Mart ayında banka tarafından yayımlanan raporda, 2015 ile 2025 yılları arasında çalışan sayısındaki düşüşün, yüzde 30 civarlarında olacağı belirtilmiş, bu da bankacılıktaki otomasyona bağlanmıştı. Raporda, bu yüzden sadece ABD'de 770 bin, Avrupa'da yaklaşık 1 milyon tam zamanlı çalışan kaybına yol açabileceği kaydedilmişti.

YAPAY ZEKA YÜZDE 10 FARK ATTI
Bankacılıkta yapay zeka kullanımı da hızla artıyor. Artmaya da devam edeceğe benziyor. Beklenti o kadar yüksek ki Google'dan Ray Kurzweil'ın tahminlerine göre yapay zeka, insan zekasını 2019 yılında geçecek. Accenture'un 2017 öngörülerini paylaştığı araştırmasına göre de bankacılık sektöründeki üst düzey yetkililerin yüzde 89'u yapay zekanın kendilerine rekabet avantajı sağlayacağını söylüyor. Ayrıca yüzde 80'lik bir yönetici de yaygın bir şekilde bu teknolojileri kullanacağını belirtiyor. Bazı bankalarda şu ana kadar risk yönetimi konusunda ölçümleme yapıldı ve buna göre yapay zeka normal çalışanı verimlilikte geçti. Geleneksel model ile yeni model arasında ölçüm yapılınca yüzde 10 fark tespit edildi.
BİZE ULAŞIN