Çinli dev SUMEC Smart Energy ile büyüyecek

Çinli dev SUMEC, Smart Energy ile birlikte Gebze’de yerli güneş paneli üretecek. Paneller Avrupa ve ABD’ye de ihraç edilecek

Çinli dev SUMEC Smart Energy ile büyüyecek
Yenilenebilir enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden Smart Energy, stratejik ortağı SUMEC ile beraber, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Tembelova'daki fabrikasında yerli güneş paneli üretimine başladı. Yıllık üretim kapasitesi 1.2 GWp olacak şekilde planlanan fabrika, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa ve ABD'ye ihracat yapacak. Türkiye'ye ilişkin yatırım planlarını açıklayan SUMEC CEO'su Jibo Cai, Çin'in 'İpek Yolu'nu yeniden canlandırmak istediğine dikkat çekerek, "Yeni İpek Yolu projesinde Türkiye'yi en büyük ortağımız olarak görüyoruz" dedi. Jibo Cai, Smart Energy ile birlikte Gebze'de hayata geçirdikleri güneş paneli fabrikasının bu açıdan büyük önem taşıdığını vurguladı. SUMEC iştiraklerinden Phono Solar'ın CEO'su RongKun Li de, bu fabrikada üretilen güneş panellerinin önemli bir alıcısının da Avrupa ülkeleri olacağına dikkat çekerek, "Türkiye bizim için Avrupa'ya açılan bir kapı" dedi. Yenilenebilir enerjinin Türkiye'de gelişimine katkıda bulunacak bu fabrikanın ihracat konusunda da önemli bir rolü olacağına dikkat çeken RongKun Li, "Smart Energy ile ilk etapta 400 MW'lık hattı devreye alıyoruz. Ancak hedefimiz kısa sürede üretim kapasitesini 1.200 MW'a çıkarmak. Önümüzdeki dönemde ikinci, üçüncü hatta dördüncü fabrikayı da açmak istiyoruz" diye konuştu.

İLK YERLİ GÜNEŞ PANELLERİ
Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ ise, Gebze'de 23 bin 500 metrekarelik alanda üretime geçen Smart Solar fabrikası ile ilk yerli üretim panel konusunda önemli bir işbirliğine imza attıklarını söyledi. Demirağ, "Tesisimizde tüm dünyada kabul görmüş kalite standartlarında PERC, bifacial, çift-cam gibi yeni nesil modüller, yeni jenerasyon çift yönlü güneş panellerinin üretimini yapacağız" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN