Finansta yapay zekâ savaşları başlıyor

Fintech alanında Türk firmaları önemli başarılara imza atıyor. Bu şirketlerden biri olan Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri, finansal piyasaların analiz ve izlenmesi konusunda sektöre yön veren buluşlar geliştirdi

Finansta yapay zekâ savaşları başlıyor
Son dönemde yıldızı parlayan sektörler arasına giren fintech (finans teknolojileri) alanında Türk firmaları önemli başarılara imza atıyor. Bu şirketlerden biri olan Foreks Bilgi İletişim Hizmetleri, finansal piyasaların analiz ve izlenmesi konusunda sektöre yön veren buluşlar geliştirdi. Finansal piyasalar ile ilgili veri, haber ve sanal analiz araçları üreten Foreks, yeni teknolojilerin de rüzgârını arkasına alarak devrim yaratacak projeler üzerine çalışıyor. Yapay zekâ alanındaki gelişmelerin, finansal piyasaların analizlerinde yeni bir enstrümana dönüştüğünü söyleyen Foreks Genel Müdür Yardımcısı Fatmanur Arıcı, "Kurulduğumuz tarih olan 1990'dan bu yana yeni teknolojileri sektöre kazandırmak için uğraşıyoruz" dedi.

ÜÇ DEV PROJE ÜZERİNE ÇALIŞIYOR
İstanbul Arı Teknokent'in şu an üç önemli proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Arıcı çalışmalarını şu sözlerle anlattı: "Eskiden sadece 50 data taşıyan basit cihazlar vardı. Piyasada çok az ürün bulunuyordu. Şimdi bulut teknolojisinin de çıkması ile binlerce üründen bahsedebiliyoruz. Biz mevcut durumu biraz daha ileri taşımak ve ürünleri kişiselleştirerek geliştirme niyetindeyiz. Örneğin, Smartchart adında ürün geliştirdik. Tamamen yapay zekâ ile çalışan bu sistemde sorularınıza en güncel ve doğru haliyle cevap alabiliyorsunuz. Binlerce veriyi ve haberi okuyup, analiz eden bir sistemden bahsediyoruz."

?KAPALIÇARŞI ESNAFINI MUTLU EDECEK BULUŞ
Foreks'in üzerinde çalıştığı bir başka konu ise özellikle Kapalıçarşı esnafını oldukça mutlu edeceğe benziyor. Çarşıda metrekare olarak zaten küçük alanlara sahip esnafın, finansal piyasaları izlemek için, uydudan bilgisayar ve özel kasa donanımlara kadar birçok yatırım yapması gerekiyordu. Foreks geliştirdiği yeni teknoloji ile bu sorunu da çözmüşe benziyor. Arıcı bu yeni teknolojiyi şu sözlerle anlatıyor: "Dev kasaların uyduların yerine bir HDMI cihazı geliştirdik. Bu sayede kişileri birçok yükten kurtarıyoruz. Örneğin Kapalıçarşı'da o küçücük dükkânlarda sistemleri kurmak zor oluyordu. Ayrı bir kasa uydu ve birçok ek donanım söz konusu idi. Şimdi tüm verileri TV'den canlı izlemek için basit bir HDMI cihazını kullanmanız yeterli olacak. Bir diğer uygulamamızda ise hologram teknolojileri kullanarak sanal seans odaları yaratmak üzerine ilerliyor. Özel tasarım gözlükler kullanarak bulunduğunuz ortamı dev bir seans odasına dönüştürmeniz mümkün hale geliyor. Herhangi bir klavyeye ihtiyacınız olmadan, parmaklarınızı kullanarak işlemlerinizi yapabilirsiniz."
BİZE ULAŞIN