Yabancılar Türk varlıklarında ısrarlı

Türkiye’nin güçlü büyüme hikâyesi ve kurda sağlanan istikrarı arkasına alan yabancılar, borsadaki düşüşü alım fırsatına çevirdi. Endeksin 4 bin puan düştüğü hafta net alım yapan yabancılar, blok hisse satışlarına da ilgi gösteriyor

Yabancılar Türk varlıklarında ısrarlı
Kuzey Irak'taki gayrimeşru referandumun etkisiyle artan jeopolitik riskler, ABD Merkez Bankası'nın aralıkta güçlenen faiz artırım beklentileri ve yeni vergi paketi piyasalarda tedirginliğe neden olurken, Türkiye'den vazgeçmeyen yabancı yatırımcılar borsadaki düşüşü alım fırsatına çevirdi. Borsada endeksin yaklaşık 4 bin 100 puanla yüzde 3.8 oranında değer kaybettiği 15-22 Eylül tarihleri arasındaki haftada yabancı yatırımcılar 71 milyon dolarlık net alım yaptı. Aynı hafta tahvil-bonoda 174 milyon dolarlık yeni pozisyon açan yabancıların haftalık toplam net girişi 245 milyon dolar oldu.
Geçen yılın 39 haftalık periyodunda hisse senedinde 623 milyon dolar olan net yabancı alımı, bu yılın aynı döneminde yüzde 408 oranında artarak 3 milyar 167 milyon dolara ulaştı. Aynı dönemde tahvil-bono piyasasındaki net giriş ise 3 milyar 921 milyon dolardan 7 milyar 469 milyon dolara çıktı. Yabancının toplam net alımı ise 4.5 milyar dolardan 10.6 milyar dolara yükseldi.

ŞİRKETLERE İLGİ VAR
Kurda dalgalanmanın azalmasının yabancı yatırımcıların ilgisini çektiğini belirten analistler, son bir ayda yapılan kurumsal hisse senedi satışlarının altını çiziyor. Bu dönemde Telia, Turkcell'in yüzde 7 hissesini satarken, TAV'ın da 13.6 milyon adet hissesi 271.1 milyon TL'ye yabancı kurumsal kurumsal yatırımcılara satıldı. Geçen hafta da Özak GYO'nun yaklaşık yüzde 11 hissesi 70 milyon TL bedelle satılırken, Ulusoy Elektrik'in de yüzde 10'u 58 milyon TL'ye satıldı. Borsa İstanbul son dönemde yaşanan düşüşe rağmen, yıl başından bu yana yüzde 31.7 ile hâlâ dünyanın en fazla yükselen dördüncü piyasası konumunda bulunuyor.

GÜÇLÜ BÜYÜME CEZBEDİYOR
Türkiye bu yılın ilk yarısında yüzde 5.2 büyürken, üçüncü çeyrekte yüzde 7'nin de geçilmesi bekleniyor. Türkiye'nin uzun dönem yüzde 5 büyüme trendinin sapasağlam durduğunun altını çizen Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, "Döngüsel bu tip dalgalanmalar uzun süreli değer kazancının ardından normal. Uzun dönemli büyüme trendi, getiri arayan hisse senedi yatırımcıları için fırsat sunuyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN