İhracatta OVP hedefini geçeriz

İhracatta OVP hedefini geçeriz

11 aydır artan ihracat son 12 ayda 153 milyar dolar oldu. TİM Başkanı Büyükekşi, “OVP’deki 156.5 milyar $’lık ihracat hedefini yakalayacağımızdan eminiz, aşacağımızdan umutluyuz” dedi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 02.10.2017
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracat, eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.9 artarak 11 milyar 337 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat yüzde 10.6 artış ile 114.7 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracat yüzde 9 artışla 153 milyar dolar olarak gerçekleşti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Antalya OSB'deki AGT firmasının üretim tesislerinde düzenlenen basın toplantısında geçen kasımdan bu yana ihracatta artış açıkladıklarını ve bunların beşinin çift haneli olduğunu belirtti. Büyükekşi, "Azmimizle OVP'de açıklanan bu yılki 156.5 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağımızdan emin, aşacağımızdan umutluyuz" dedi.

IRAK'A İHRACAT %25 ARTTI
Büyükekşi, yılın sekiz ayında Irak'a yapılan ihracatta yüzde 25 artış olduğunu bildirdi. Hazır giyim sektöründe yaşanan yüzde 1.8 düşüşe yönelik Büyükekşi, geçen sene özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden ve sonrasında hem Almanya hem de Hollanda ile seçim arefesinde sıkıntılar yaşandığını söyledi. Kuzey Irak'taki referandumun ardından Türkiye ile Bağdat yönetimi arasında yaşanan yakınlaşmanın ihracata nasıl yansıyacağıyla ilgili Büyükekşi, geçen sene merkezi yönetimle yaşanan sıkıntılar nedeniyle Irak'la olan ihracatın düştüğünü hatırlattı.

TİCARETTE SORUN YOK
Büyükekşi, Türkiye'nin Irak merkezi hükümetine Başbakan Binali Yıldırım'ın ziyaretinin ardından yaklaştığını ifade ederek, "O günden beri, eylül hariç 8 aylık rakamlara baktığımda Irak ihracatımızda yüzde 25 artış vardı. Sadece bu ay yüzde iki düşüş yaşandı. O yüzden merkezi hükümetle şu anda ticaret açısından bir sorun yok" dedi.

AVRUPA'YA İHRACAT % 10.2 ARTTI
Otomotiv 2 milyar 152 milyon 110 bin dolarla eylülde en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu. Bu sektörü 1 milyar 294 milyon 611 bin dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1 milyar 280 milyon 260 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamülleri sektörleri takip etti. Eylülde en fazla ihracat artışı, yıllık bazda yüzde 420.9 ile gemi ve yat sektöründe kaydedildi. İhracat pazarları bazında eylülde 139 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk beş ülkeden Almanya'ya yüzde 8.3'lük artışla 1 milyar 217 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. İngiltere'ye yüzde 14, ABD'ye yüzde 36.5 artış kaydedildi. Eylülde en fazla ihracat yapılan ilk 20 ülke arasında en yüksek artış ise yüzde 54 ile Rusya oldu. İhracattaki payı yüzde 51.6 olan AB pazarına ihracat eylülde yüzde 10.2 artış gösterdi.


Sanayi yine ilk sırada
BİZE ULAŞIN