Ucuzcu markete ucuz et reyonu

Ucuzcu markete ucuz et reyonu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Anadolu’da yaygın zincir market raflarına ESK reyonu kurup dar gelirli vatandaşa ucuz et yedireceklerini açıkladı. Bakanlık bunun için BİM ve A101 ile görüştü

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fiyat artışları bir türlü kontrol altına alınamayan ve enflasyonu negatif etkileyen kırmızı ette yeni bir formülü hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakan Mehmet Eşref Fakıbaba'nın açıkladığı formüle göre Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından büyük market zincirlerine kurulacak reyonlarda halka ucuz ve sağlıklı et sunulacak. Bakan Fakıbaba, "En geç 2018'de mahalle aralarında şubesi olan belirli marketlerde reyon satın alıp ESK'nın ürünlerini satmayı planlıyoruz. Dar gelirlilerin kesesine uygun kıyma ve kuşbaşıyı satışa sunacağız. ESK'nin kendi paketleri içinde ESK damgası taşıyan sağlıklı, temiz, evimde yediğim eti bu reyonlarda vatandaş daha ucuza yiyebilecek" diye konuştu. Fakıbaba, bu konuda talimatın bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildiğini belirtti.

BU FORMÜL İŞLER
Bakanlık'ın ilk görüştüğü market zincirleri ise bu yıl mağaza sayısını 6 bin 500'e çıkarmayı hedefleyen BİM ile şube sayısını 7 bine yükseltmeyi hedefleyen A101 oldu. BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, bakanlığın kendileriyle görüştüğünü doğrularken netleşen bir şey olmadığını söyledi. A101 CEO'su Erhan Bostan ise bakanlığın kendileriyle yaptığı görüşme hakkında şu bilgileri verdi: "Bakanlık 'Biz size ucuz et tedarik edersek siz bunun satışını yapar mısınız' diye sordu. Biz de olumlu yanıt verdik. Kaynağından ucuz et bulup bunu yaygın zincirlerde satabilirseniz bu formül işler" dedi.

DESTEKÇİSİ OLURUZ
Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı aynı zamanda Uyum ve Makro marketlerinin genel müdürü Mustafa Songör ise, "Keşke bu formül hayata geçse ve marketlerimizde uygun fiyata et satabilsek. Bu durum kasaplarla et üreticileri için ayrı bir rekabet yaratacak" dedi. Songör yerel marketlerle bakanlığın herhangi bir görüşme yapmadığını ancak talep olursa her zaman bu işin destekçisi olacaklarını kaydetti.

SINIRLARA KIZILÖTESİ KARTAL GÖZÜ
Hacettepe Teknokent'te faaliyet gösteren yerli firma MS Spektral, gece şartlarında 10 kilometre ötedeki düşman unsurunun gizlice görüntüsünü alabilen "kızılötesi görüntüleme sistemi" geliştirdi. Karlı, yağmurlu ve sisli havalarda da yüksek kalitede görüntü alabilen cihaz, tüm askeri araçlara entegre edilebiliyor. Firmanın üst yöneticisi Onur Haliloğlu, cihazın kızılötesi bantta çalışan otomatik bir görüntüleme sistemi olarak tanımlanabileceğini söyledi. Ürünün özellikle sınır bölgelerinde uzak mesafelerdeki hedefin tespitinde kullanıldığını dile getiren Haliloğlu, "Cihaz, kilometrelerce ötedeki insanı tespit edebiliyor. En önemli uygulamalarından biri gece şartlarında on kilometrelik mesafeyi lazer ışık kaynağıyla aydınlatarak, hedefe hissettirmeden görüntü alabilmesi" dedi.

"İSRAİL'E DOMATES TOHUMU İHRAÇ EDİYORUZ"
Türkiye'de üretilen tohumların yüzde 70'inin bakanlığınca geliştirildiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, "Vatandaşın kafasında 'Domates tohumunu bile İsrail'den alıyoruz' inanışı var. Zaman zaman alabiliriz ama biz İsrail'e domates tohumu ihraç ediyoruz" dedi. Türkiye'deki Suriyeliler konusuna da değinen Fakıbaba şunları söyledi: "Suriyelilere biraz destek verirsek Türkiye'nin sulanabilir arazileri ile her şeyi yapabiliriz. Ben bunu yüzde 100 ile de çalıştırabilsem benim işsizlik oranım bitecek. Şu an 3.5 milyon Suriye'den gelen misafirimiz var, kendileri gitse biz onları göndermeyeceğiz, bizim ihtiyacımız var."
BİZE ULAŞIN