Sendikalılaşmaktan korkmayın

Sendikalılaşmaktan korkmayın

ILO Toplantısı İstanbul’da başladı. Başbakan Yıldırım, “Sendikalılaşmaktan, örgütlü olmaktan korkmayalım. Hiçbir zararı yok. Yeter ki olaylara bakış ortak olsun” dedi. Yıldırım, genç işsizlik stratejisinin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi

  • Ekonomi
  • Pazartesi 03.10.2017
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 10. Avrupa Bölge Toplantısı İstanbul'da başladı. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, kalkınmanın en önemli unsurunun vatandaşların mutluluğu, huzuru ve refahı olduğunu belirterek, işçilere "Sendikalılaşmaktan, örgütlü olmaktan korkmayalım. Hiçbir zararı yok. Yeter ki olaylara bakış ortak olsun" diye seslendi. Sendikacılığın ideolojik ayrışma anlamına gelmemesi gerektiğinin de altını çizen Yıldırım, "Sendikacılık temsil ettiğiniz işçilerin hakkını, hukukunu her ortamda her şart altında savunmak, ülkenin gerçeklerini göz ardı etmemek ve işveren, işçi, işyeri gerçeğini asla bir yerinden koparmamak" dedi.

STRATEJİ TAMAMLANIYOR
Genç işsizliğinin önüne geçmek için 'Ulusal Genç İstihdam Stratejisi' hazırladıklarını, belgenin tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: "Hükümet olarak istihdam alanındaki temel yaklaşımımız daha fazla daha nitelikli iş imkânı oluşturmaktır. Burada çalışma barışı ve çalışanlarımızın huzuru, bizim önceliğimizdir. Çalışma hayatının düzenlenmesi konusunda atacağımız birçok adım var. Bunları işçimemur sendikaları ve işverenlerle 'Ben yaptım oldu' anlayışıyla değil mutabakat içinde yapacağız. Bu kolay bir iş değil. Oksijen ile ateş gibi. Farklı beklentileri makul bir yerde buluşturmak... Asıl başarı buradadır."

İSTİHDAMA KATILIM ARTIYOR
Türkiye'de son 10 yılda istihdama katılım oranının yüzde 45'ten 55'e yükseldiğini söyleyen Yıldırım, her yıl işgücüne katılımın, bulunan iş sayısından fazla olduğunu anlattı.

AVRUPA SADECE SIRTIMIZI SIVAZLADI
3.5 milyon Suriyeli'nin 6 yıldır Türkiye'de misafir edildiğini hatırlatan Yıldırım, "Türkiye olarak mültecilere sahip çıkarken dünyadan da 'Türkiye iyi işler yapıyor, mültecilere yardım ediyor' demekten daha fazlasını beklerdik. Maalesef Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya, bu gelişmeleri izleyip Türkiye'nin sırtını sıvazlamakla yetindi" dedi. 2017'nin ilk yarısında Türkiye'nin yüzde 5'in üzerinde büyüme sağladığını hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu, Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük büyümedir. OECD içerinde de yine en büyük ikinci büyümedir. 28 AB ülkesinin ortalama büyümesinin iki katından fazladır."

ZENGİNLİK NOKTASI DOĞU'YA KAYIYOR
40 yıl önce zenginliğin doğudan batıya doğru göç ettiğini şimdi durumun tersine döndüğünü söyleyen Başbakan Yıldırım, gelişmiş batı ülkelerinin doygunluk seviyesine geldiğini, zenginlik noktalarının batıdan doğuya doğru hareket ettiğini dile getirdi. Yıldırım, "Havacılık bunun en güzel örneği. Şu anda havacılığın merkezi bizim coğrafya" dedi.

SURİYELİLER'E 30 MİLYAR DOLAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımının 30 milyar doları aştığını belirterek, "Bu durumun işgücü piyasamızda ortaya çıkardığı zorluklarla mücadele etmek ve bu kişilerin mağdur olmadan işgücü piyasasına dahil olmalarını sağlamak üzere 2011 yılından başlayarak çalışma izinleri ihdas etmeye başladık" diye konuştu. Sarıeroğlu, yıl sonuna kadar Aktif İşgücü Programları kapsamında uyguladığımız işbaşı eğitim, mesleki eğitim, girişimcilik ve toplum yararına programlardan toplam 800 bin işsizin faydalanmasını hedeflediklerini kaydetti. Sarıeroğlu, bakanlığın sosyal taraflarla bir arada sorunlara çözüm üreteceğinin de altını çizdi.
BİZE ULAŞIN