Rusya'dan flaş domates açıklaması

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Yaş Meyve ve Sebze Mamulleri İhracatçı Birlikleri Başkanı Rıza Seyyar, Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç'in, Rusya Tarım Bakanlığının Türkiye'den yıllık 50 bin tona kadar domates ithalatına izin verilmesi için teklif yaptığı yönündeki açıklamasını olumlu karşıladıklarını bildirdi.

Rusya'dan flaş domates açıklaması

Seyyar, yaptığı açıklamada, Türk domatesinin Rusya'ya ihraç edilmesi için yoğun görüşmeler yapıldığını belirtti. Rus tarafından da giderek daha olumlu mesajlar almaya başladıklarını vurgulayan Seyyar, şöyle konuştu:

"Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç'in Türk domatesi ithalatının yeniden başlayacağı yönündeki açıklamasını olumlu karşılıyoruz ancak ayrıntılar henüz netleşmedi. 50 bin tonluk bir ithalattan bahsediliyor. Ayrıca ithalat yapacakları firma sayısını 6 ile sınırladılar. Bu sınırlamanın doğru olmadığını ifade ettik. Bu sorunun aşılmasını bekliyoruz. Rusya'ya domates ihracatın başlaması sektöre hem satış hem fiyat istikrarı getirir."

Seyyar, Rusya'nın, kendi üretimini teşvik etmek için Türk domatesine sınırlama getirdiğini ancak bunun ihtiyaçlarına yetecek düzeyde olmasını beklemedikleri için önümüzdeki yıllarda ihracatın artmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin geçen hafta Ankara'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Yapılan görüşmelerin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Türkiye'den domates ithalatına yönelik kısıtlamaların yakında kalkmasının beklendiğini söylemişti.

BİZE ULAŞIN