İklimlendirme sektörü atağa geçti

2017’de atağa geçen iklimlendirme sektörü, ilk 9 ayda yüzde 8 büyüdü. İSİB Başkanı Zeki Poyraz, “Yılsonuna kadar % 10 büyüme oranını yakalarız” dedi

İklimlendirme sektörü atağa geçti
Yıllık ortalama 4 milyar dolarlık ihracat yapan iklimlendirme sektörü, bu yıl atağa geçti. Yılın ilk 9 ayında yüzde 8 büyüme oranlarını yakalayan sektör, yılsonuna kadar büyümeyi yüzde 10'a taşımayı hedefliyor. TOBB İklimlendirme Sektörü Meclisi ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başkanı Zeki Poyraz, 2016'da Rusya ile yaşanan gerginlik, dünya ticaretindeki daralma, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve euro-dolar paritesi nedeniyle durağan bir yıl geçirdiklerini söyledi. Bu yıl gerek global piyasalardaki hareketlilik gerekse Türkiye ekonomisinde yaşanan canlılığın etkisiyle 2017'ye hızlı bir giriş yaptıklarını anlatan Poyraz, "Yılın ilk 9 ayında ihracatta yüzde 8 büyüme oranı yakaladık. Bu ivme katlanarak devam ediyor. Yılsonunu yüzde 10'luk bir büyüme oranıyla kapatacağımızı öngörüyoruz" dedi.

ASLAN PAYI AVRUPA'DAN
Sektörün 180 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Poyraz, en büyük pazarın Avrupa Birliği ülkeleri olduğunu ifade etti. Tüm ihracatın yüzde 45'inin Avrupa ülkelerine yapıldığını anlatan Poyraz, "Avrupa ile son dönemde yaşanan gerginliklere rağmen bizim büyüme grafiğimiz artan bir ivmeyle devam etti. Sektörümüz gerginlikten etkilenmedi" diye konuştu.

ÇİN DAHİ BİZDEN ALIYOR
Split klima üretiminde Avrupa'nın üretim üssü oldukları bilgisini veren Poyraz, panel radyatör üretim kapasitesinde de dünya birincisi olduklarını kaydetti. Poyraz, "Çin dahi panel radyatörü bizden alıyor" şeklinde konuştu. Avrupa'dan sonra en büyük pazarın Ortadoğu ülkeleri olduğu bilgisini veren Poyraz, Latin Amerika, Hindistan ve Pakistan'ın yeni ihracat pazarları arasına girdiğini ve hızla büyüdüklerini sözlerine ekledi.

2 BİN İHRACATÇI VAR
Zeki Poyraz, 2023'te sektör ihracatının 10-12 milyar dolar seviyesine ulaşmasını beklediklerini bildirdi. Sektörün sahip olduğu eğitimli iş gücü, Ar-Ge yeteneği ve örgütlenme yapısıyla her geçen yıl gelişimini sürdürdüğünü aktaran Poyraz, "Sektörde 2 bine yakın ihracatçı var. Yabancı yatırımcının yoğun olarak faaliyet gösterdiği sektörlerden biriyiz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN