Fed başkanlığında 3 kriter

Piyasaların dört yıldır ağzına baktığı ‘ak saçlı’ güvercin Fed Başkanı Yellen, şubatta ilk dönemini bitiriyor. Kasım başında belli olacak yeni başkan için üç kriter öne çıkıyor

Fed başkanlığında 3 kriter
Mevcut başkan Janet Yellen'in görev süresinin sonuna yaklaşıldıkça ABD Merkez Bankası Fed ile ilgili spekülasyonların sayısı da artıyor.
Her gün yeni bir adayın dillendirildiği Fed'de Yellen'in görev süresi şubat ayında doluyor ancak yeni başkanın ay sonuna kadar isminin açıklanacağı belirtiliyor. Yani dünya ekonomisini yönlendiren merkez bankasının başına geçecek isim en geç kasım ayı başında belli olacak.
Ancak kesin olan bir şey var o da ABD'nin öngörülemez yeni Başkanı Donald Trump'ın istediği kriterler. Beyaz Saray'a yakın uzmanlar Fed başkanlığı için üç kriterin ön plana çıktığını söylüyor. 2008 krizinden sonra getirilen mali piyasalardaki sıkı düzenlemeleri hafifletmek, para politikası ve ödeme sistemlerinde tecrübe.

ÜÇ ADAY ÖNDE GİDİYOR
Bu üç kriteri yerine getirebilecek sekiz aday şu anda Başkan Trump'ın radarında. Sekiz aday arasında mevcut başkan Yellen da var.
Geçmiş örneklere bakıldığında Fed başkanlarının dört yıllık görev sürelerinin en az bir kere uzatıldığı görülüyor. Eski başkanlardan Volcker sekiz yıl, Greenspan 19 yıl, Bernanke sekiz yıl bu görevi yürüttü. Yellen, Kevin Marsh ve Jerome Powell şu anda öne çıkan adaylar ve seçilme ihtimalleri yüzde 30-40 bandında gidiyor. Bu isimlerin dışında kalan adaylara çok olası bakılmıyor. Ancak Trump'ın Beyaz Saray'daki kendi işe aldığı bürokratları bile değiştirme hızına bakılınca kimsenin aklına gelmeyen olasılıklar bile masada.
Fed başkanlığının bu kadar konuşulmasının ardında ise yılın geri kalanında bir faiz artırımı daha yapabileceği ve bilanço küçültmeye başlayacak olmasının etkisi büyük.BİZE ULAŞIN