Terör çökertiliyor ekonomi canlanıyor

Terör örgütlerine yapılan operasyonların ülkeye etkisine değinen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “DEAŞ’ın çökertiliyor olması Türkiye ekonomisi açısından önemli” dedi

Terör çökertiliyor ekonomi canlanıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek DEAŞ terör örgütünün çökertiliyor olmasının Türkiye ekonomisi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Şimşek, AK Parti'nin Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen 26'ncı İstişare ve Değerlendirme toplantısında ekonomiye ilişkin milletvekillerine sunum yaptı.

TİCARET DOĞUYA KAYIYOR
Dünyanın borç yükü altında olduğunu dile getiren Şimşek, buna karşılık Türkiye'nin dünyanın 13'üncü büyük ekonomisi haline geldiğini ifade etti. Dünya ekonomisinin toparlanma sürecine girdiğinin de altını çizen Şimşek, jeopolitik risklere dikkat çekerek, Türkiye'nin AB ile olan milli gelir açığını yüzde 25 düşürdüğünü belirtti. Şimşek yoksulluğu da azalttıklarını ifade etti. Toplantıda ayrıca bir sunum yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, "Dünya ticareti eskiden doğudan batıya doğru idi şimdi batıdan doğuya doğru kayıyor. Bu durum ülkemizde ulaştırmada avantaj sağlıyor. 503 ana ulaştırma projemiz var. Bu ana projeler 3 bini aşkın küçük projeye ayrılıyor. Hava trafiğinde de ağırlık batıdan doğuya doğru kayıyor" dedi. Bakan Arslan, Çanakkale köprüsü ile Karadeniz ve doğudan gelen araçların İstanbul'a uğramadan her türlü nakliyeyi Çanakkale üzerinden taşıyabileceklerinin de müjdesini verdi.

BİZE ULAŞIN