Nobel Ekonomi Ödülü Thaler’e

2017 Nobel Ekonomi Ödülü’nü Richard Thaler kazandı. Thaler, insanların ekonomik harcamalarına getirdiği davranışsal yorumlar ile tanınıyor

Nobel Ekonomi Ödülü Thaler’e
Nobel Ekonomi Ödülü'nü ekonomi ve davranışsal ekonomi üzerindeki psikolojik etkilerle ilgili analizler yapan ABD'li iktisatçı Richard H. Thaler kazandı. Akademiden yapılan yazılı açıklamada, "Thaler, psikolojik varsayımları ekonomik karar alma analizleriyle birleştirdi. Kısmi rasyonellik, sosyal tercihler ve öz denetim yokluğunun sonuçlarını araştıran Thaler, bu gibi insani faktörlerin bireysel kararları ve piyasa süreçlerini sistematik olarak nasıl etkilediğini ortaya koydu" ifadeleri yer aldı. "Dürtme" isimli kitabın yazarı olan Richard Thaler, davranışsal iktisatın babası olarak gösteriliyor.

1.1 MİLYON DOLAR KAZANDI
Nobel Ekonomi Ödülü'nü kazanan Thaler, toplam 9 milyon İsveç kronu (1.1 milyon dolar) para ödülü almaya hak kazandı. Amerikalı ekonomist Richard H. Thaler, halen Chicago Ünivesitesi Booth İşletme Fakültesi'nde Davranış Bilimi ve Ekonomi Profesörü olarak görev yapıyor. Thaler ödülünü Alfred Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek törende alacak. Nobel Ekonomi Ödülü, ilk kez 1968'te İsveç Merkez Bankası tarafından Nobel Ödülleri'nin kurucusu Alfred Nobel anısına verilmeye başlandı. 1969'dan bugüne 48 kez dağıtılan ödüllerden 18'i iki kişi, 6'sı da üç kişi arasında paylaştırıldı. Ekonomi ödülünü 2009'da ilk kez bir kadın kazanmıştı. Ödülün en genç sahibi, 1972'de 52 yaşındayken ödüle layık görülen Kenneth J. Arrow oldu. 2007'de Nobel Ekonomi Ödülü'ne layık görülen 90 yaşındaki Leonid Hurwicz, tüm alanlarda Nobel Ödülü verilen en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.
BİZE ULAŞIN