Sinpaş şirketleri tek çatı altında

Sinpaş, markalı iki gayrimenkul şirketini birleştirmek için kolları sıvadı. Sinpaş GYO ve Sinpaş Yapı’dan oluşacak yeni şirketin öz kaynağı toplam 2.6 milyar lirayı bulacak

Sinpaş şirketleri tek çatı altında
Sinpaş Holding, grup bünyesindeki iki gayrimenkul şirketini birleştirmek için kolları sıvadı. İstanbul, Ankara, Bursa, Gaziantep, Marmaris, Frankfurt ve Riyad'da faaliyet gösteren ve 12 bin konutluk projeleri devam eden Sinpaş GYO ve Sinpaş Yapı yeni kararla birlikte tek çatı altında faaliyet gösterecek. Güç birliğiyle birlikte Türkiye'nin en büyük GYO'ları arasında ilk 5'e gireceklerini belirten Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, "Bu birleşmeyle iki şirketin öz kaynağı 2 milyar 585 milyon liralık olacak. Kayıtlı sermaye 600 milyon TL'den, yaklaşık 900 milyon TL'ye çıkacak" dedi. Kurumsallaşma adına 2007'de halka arz gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çelik, yeni birleşme ile daha verimli ve kârlı bir işleyiş hedeflediklerini söyledi. Ahmet Çelik, "Grup içinde Sinpaş markalı iki şirket gayrimenkul geliştirmekte, iki ayrı organizasyon şeması, iki ayrı marka stratejisi, iki ayrı genel gider yükü, ikiye ayrılmış yatırım bütçesi gibi verimlilik adına sorgulanabilecek unsurlar taşıyordu. Daha az genel gider, daha verimli reklam, pazarlama ve satış ortamının sağlanması için iki şirketin daha büyük bir öz kaynakla Borsa'da yer alması için birleştirdik" diye konuştu.

ONAY BEKLENİYOR
Avni Çelik, Sinpaş Yapı'nın Sinpaş GYO bünyesinde birleştirilmesi için SPK'ya başvurduklarını belirterek, onayın ardından yönetim kadrosunun belirleneceğini ifade etti.

'DAHA KÂRLI BİR ŞİRKET HALİNE GELECEĞİZ'
Grup bünyesindeki birleşmeyi değerlendiren Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, satın alma maliyetlerinin düşmesi ile daha kârlı bir şirket haline geleceklerini ifade etti. Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik ise, "Piyasa şartları çok çetin. Kurucumuz Avni Çelik bize hep 'fırtına içinde sükunetle işinizi yapın' der. Biz de yıllardır böyle ilerliyoruz. Şimdi ise 2 dev şirketi birleşip, gayrimenkul yatırım ortaklığı alanında daha güçlü bir dev doğmasını sağlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN