19 bin kilometre duble yol Sırp lideri hayran bıraktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sırp lider ile görüşmesine Türkiye’deki bölünmüş yollar damga vurdu. Vucic 15 yılda yapılan 19 bin kilometre yolu öğrenince, buna inanamadığını belirterek, “Hayran kaldım” dedi

19 bin kilometre duble yol Sırp lideri hayran bıraktı

Cumhuriyet tarihi boyunca 2002 yılına kadar geçen 79 yıllık dönemde 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunun, Son 15 yılda 25 bin 100 kilometreye çıkarılması, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'te büyük şaşkınlık ve hayranlık yarattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sırbistan ziyareti sırasında iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi kurulması kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki 870 milyon dolarlık ticaret hacminin istenilen noktayı yansıtmadığını belirterek, "En kısa zamanda bunu 3-5 milyar dolara çıkarma şansımız var" dedi.

RAKAMLARA ŞAŞIRDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile "Türkiye- Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin Tesis Edilmesine İlişkin Ortak Bildiri"yi imzaladı.
Ayrıca, iki ülke arasında yenilenmiş serbest ticaret anlaşması başta olmak üzere eğitim, enerji, kültür, restorasyon alanlarında toplam 12 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde Vucic'e bölünmüş yol ve havalimanı projelerini anlattı. Erdoğan, "79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yolumuz vardı, 15 senede bunun üzerine 19 bin kilometre daha ilave ettik. 25 havalimanımız varken bu rakam 57 oldu" dedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, görüşmede Türkiye'de 19 bin kilometre bölünmüş yol yapıldığını öğrenince buna inanamadığını belirterek, "Türkiye bize göre büyük bir ülke ama böyle bir rakam çok büyük. Buna hayran kaldım. Biz de benzer bir iş yapmayı hedefliyoruz. Havalimanları yapımı konusunda işbirliğini konuştuk. Bu konuda beraber çalışmak istiyoruz" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Belgrad-Saraybosna yolunu süratle yapmamız lazım. Benim hep bir sözüm var. İki şey; yol medeniyettir, su medeniyettir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı'ndan önemli açıklamalar

KANAL İSTANBUL'UN TEMELİ ATILIYOR
Kanal İstanbul Projesi'ni, 'benim hayalim, hülyam' olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah bunun da temelini bu yıl sonu veya 2018 başı gibi atacağız" dedi. Türkiye- Sırbistan İş Forumu'nda konuşan Erdoğan, "Türkiye'nin genel görünümünde geçtiğimiz 15 yılda aldığı yol tam bir başarı hikâyesidir. Yatırımlarımızı dış çalkantılardan etkilenmeden kararlılıkla sürdürüyoruz."


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar...

ERDOĞAN'IN DEĞERİNİ BİLİN
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Cumhurbaşkanı Erdoğan için kötü şeyler söyleyenlerin de çıkabileceğini belirterek, "Fakat ben hiçbir zaman bu kadar yoğun programı kabul eden, yoğun programa kendini veren böyle bir kişi görmedim. Türkler onun değerini bilmeli. Ben çok Cumhurbaşkanı gördüm ama böyle yoğun çalışanı göremedim" dedi.

BİRİLERİ KISKANIR AMA...
Türkiye'de ulaşım, enerji, orman ve su işleri alanlarında ciddi başarılar yakalandığını, bunlarla beraber dış politikadaki gelişmelerin de ciddi mahsuller verdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Fakat birileri de kıskanacaktır, onu da söyleyeyim. Özellikle Türkiye-Sırbistan yakınlaşmasını iyi görmeyenler olacaktır. Ama bizim onların inadına dayanışmamızı artırmamız lazım."

PUTİN DE OLUMLU BAKACAKTIR
Erdoğan, bir gazetecinin, "Türk Akımı Projesi ne zaman gerçekleştirilecek? Sırbistan'ın Türkiye'ye gaz akımı bağlantısını destekleyecek misiniz?" soruları üzerine, "Sırbistan gibi dostlarımızın bu doğalgaza ulaşması bizim temennimizdir. Sayın Putin'in de olumlu yaklaşacağını düşünüyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN