Beş yılda 471 milyarlık teşvik

Beş yılda 471 milyarlık teşvik

Ekonomi Bakanı Zeybekci, son 5 yılda 26 bin teşvik belgesi düzenlendiğini belirterek, “Teşvik verilen sabit yatırım tutarı 471 milyar lira. Öngörülen istihdam da 900 bin kişi” dedi

Türkiye'de istikrarın kalıcı hale gelmesi, ekonomiye duyulan güven yatırım karnesine de yansıdı. Hükümet, son beş yılda 471 milyar liralık yatırıma teşvik verdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaklaşık 26 bin teşvik belgesi düzenlendiğini, sabit yatırımın 471 milyar lira, istihdamın da 900 bin kişi olduğunu açıkladı. Toplam 163 milyarlık yatırımla başı çeken imalat sektörünü 154 milyar lirayla hizmetler, 132 milyar lirayla enerji, 21 milyar lirayla madencilik izledi.

BİRİNCİ BÖLGE REKOR KIRDI
İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Bursa'nın yer aldığı birinci bölge yaklaşık 180 milyar liralık yatırım teşvikiyle rekor kırdı. Terörle mücadelenin en yoğun şekilde sürdüğü Diyarbakır, Hakkâri, Van, Şırnak gibi illerin yer aldığı 6. bölgede sabit yatırım tutarı 22 milyar lirayı geçti.

SİSTEM DEĞİŞİYOR
Bakan Zeybekci, yatırım teşvik sisteminin az gelişmiş illerin yatırım desteklerinden daha fazla yararlanmasına imkân tanıyacak şekilde planlandığını belirtti. Zeybekci, yatırımların özellikle petro-kimya, enerji, sağlık, madencilik sektörlerinde yoğunlaştığını söyledi. Bu sektörlerde sıfırdan yatırım konusunda büyük ilgi olduğunu belirten Zeybekci, yeni dönemde üretim ve yatırımın güçleneceğini bildirdi.

PROJE TUTARI 600 MİLYAR TL
Hükümet, 2023'e kadar 250 milyar dolarlık yatırım öngörüyor. Yerli üretime ağırlık verilmesiyle yaklaşık 400 milyar doların Türkiye'de kalması hedefleniyor. Bu yıla ilişkin yatırım programı da geçtiğimiz günlerde açıklandı. Buna göre proje tutarı yaklaşık 600 milyar lira olarak belirlendi. 3 binin üzerinde proje için 80 milyar liralık kaynak öngörülüyor.
BİZE ULAŞIN