BTSO’dan 4 yılda 40 makro proje

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 4 yıllık süreçte yaklaşık 40 makro projeyle hizmet çıtasını çok yükseğe taşıdıklarını söyledi

BTSO’dan 4 yılda 40 makro proje
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 'Ortak Aklın Gücüyle Büyüyen Bursa' konulu basın toplantısında Bursa ekonomisine ilişkin kapsamlı değerlendirmelerde bulundu. "Bursa Büyürse Türkiye Büyür" mottosuyla yeni bir vizyona kavuşan BTSO'nun kentin ekonomi tarihine geçecek 4 yıllık bir süreci geride bıraktığını söyleyen Burkay, bu süreçte komitelerin, konseylerin ve kent dinamiklerinin katkılarıyla 40'a yaklaşan makro projeyle hizmet çıtasını çok daha yükseğe taşıdıklarını söyledi. Türkiye'nin hayallerini gerçeğe dönüştüren Bursa'nın sahip olduğu potansiyeli doğru hamlelerle harekete geçirildiğinde neleri başarabildiğini ortaya koyduğunu kaydeden Burkay, birçok ülkenin ayakta kalmakta zorlanacağı sınavlara rağmen Türkiye'nin ve Bursa'nın büyüme yolculuğuna devam ettiğini ifade etti.

EKONOMİDE LİDER ŞEHİR
2016'da Türkiye'nin yüzde 3 büyüdüğünü, Bursa'nın ise yüzde 7'lik büyüme oranıyla ülke ekonomisinde liderlik rolünü güçlendirdiğini ifade eden İbrahim Burkay, Gayri Safi Milli Hasıla içerisindeki pay açısından bakıldığında Bursa'nın yüzde 3,9 olan payını yüzde 4,3 seviyesine kadar yükselterek Türkiye'nin zenginlik merkezi olmayı sürdürdüğünü belirtti. Burkay, "Bursa iş dünyası olarak ürettiğimiz zenginlikle ülke ekonomisine sağladığımız katkıları daha da artırdık. Merkez bütçeye katkımız son 4 yılda yüzde 100'ün üzerinde arttı. 2013 yılında 2,1 milyar TL seviyesinde olan katkımız, 2016 sonunda 4,3 milyar TL'ye kadar yükseldi. Bursa'da kişi başına düşen gelirin Türkiye ortalamasındaki payı da artmaya devam ediyor. Bursa, Türkiye'nin OVP için belirlediği 13 bin dolarlık kişi başı ortalama gelir hedefini bugünden yakaladı" dedi.

AR-GE YATIRIMLARINDA BURSA FARKI
Bursa'nın yerli girişimciler kadar yabancı yatırımcılar için de cazibe merkezi kimliğini artırarak sürdürdüğünü kaydeden Burkay, son 4 yılda 7,1 milyar TL'lik yatırım çeken Bursa'nın Türkiye'de en fazla yabancı yatırım alan şehir olduğunu vurguladı. TEKNOSAB'ın da tamamlanmasıyla birlikte kentin yatırımlardaki payını daha da yüksek bir seviyeye taşıyacağını kaydeden Burkay, "Türkiye'nin 4 dolarlık kilogram başı ortalama ihracat hedefini bugünden yakalayan kentimizin daha yüksek hedeflere ulaşabilmesi adına Ar-Ge Merkezi sayımızı 65'e, tasarım merkezi sayımızı da 6'ya çıkardık. Bursa, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri performansı bakımından Türkiye'de birinci sırada" dedi.

İHRACAT PAYI YÜZDE 10
2017 yılı sonunda 14 milyar dolarlık ihracat barajını aşması beklenen Bursa'nın Türkiye'nin ikinci ihracatçı kenti olarak öncü rolüne devam ettiğini belirten Burkay, "Kentimiz bugün 121 ülkeden daha fazla ihracat yapma başarısı göstermiştir. İhracattaki başarısıyla Türkiye'nin genel ihracatından aldığı payı 4 yılda yüzde 10 seviyesine kadar yükseltmeyi başarmıştır" dedi.

İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ
BTSO tarafından stratejik alanlarda yürütülen yatırım ve projelerle geleceği şekillendirmeyi sürdüreceklerini açıklayan Burkay, "Bursa ile ilgili hedeflerimiz ve hayallerimiz bu rakamların çok ötesindedir. BTSO olarak ilkeli duruşumuzla ilklere imza atmaya devam edeceğiz . Bursa ekonomisinin bu gurur tablosunun ortaya çıkmasında çok büyük gayretleri olan 39 bin üyemize şükranlarımı sunuyorum. Üreterek, büyüterek 39 bin tek yürek, ortak bir gelecek projesi etrafında kurallara uyan değil, kural koyan bir Bursa için omuz omuza çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN