Çiftçi hasat zamanı borcunu ödüyor

TEB Kobi Bankacılığı Genel Müdür Vekili Turgut Boz, hasat vadesine uygun ödeme kolaylıkları ve yaptıkları işbirlikleriyle çiftçiye rahat bir nefes aldırdıklarını belirtiyor

Çiftçi hasat zamanı borcunu ödüyor
Ülkemiz 3 milyona yakın tarım işletmesiyle dünyanın en büyük sekizinci tarım ülkesi olarak büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli büyük sektör için yeni ürünler çıkaran bankalardan Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, ülke nüfusunun yaklaşık dörtte birini istihdam eden bu sektörün, ekonomi için oldukça önemli bir rol oynadığını belirtiyor. TEB olarak, Türkiye'nin sahip olduğu bu potansiyelin bilinciyle 2007'den bu yana tarım bankacılığı alanında sundukları ürün ve hizmetlerle hem ülke tarımının gelişmesi hem de üreticilere destek olmak için çalıştıklarını belirten Boz, bu alandaki ürünleri hakkında da bilgi verdi.

HASAT VADESİNE UYGUN ÖDEME
TEB Harman Kart ile üreticinin mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, fide ve yem gibi ihtiyaçlarını kolayca temin edebildiğini belirten Boz, "Alışverişleri ve nakit çekim işlemleri sonrasında geri ödemelerini hasat vadelerine uygun olarak yapabiliyor. Ayrıca, anlaşmalı üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerde faizsiz dönem avantajlarından faydalanabiliyorlar" dedi.

TOHUM ŞUBE SAYISI ARTACAK
Önceki yıllarda Shell ile başlatılan işbirliği bu yıl Petrol Ofisi, Sunpet/Opet ve İGSAŞ Gübre ile devam ediyor. Bu işbirliğince akaryakıt ihtiyaçlarını bu firmalardan TEB Harman Kart'la karşılayan üreticiler 5 ay faizsiz dönem avantajından faydalanıyor. Üreticiler ayrıca ödemelerini hasat/gelir dönemlerine uygun vadelerde yapma ve tarımsal üretime yönelik diğer ihtiyaçlarını anlaşmalı üye işyerlerinden karşılama imkânına da sahip oluyor. Gübre ihtiyaçlarını ise İGSAŞ Gübre'den TEB Harman Kart'la karşılayan çiftçiler 6 ay faizsiz dönem avantajından faydalanıyor. Boz bu şekilde çiftçinin rahat bir nefes aldığını ifade ediyor. Banka sektöre özel yeni bir şube konsepti de oluşturdu. İlkini Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde açtığı tohum şubelerin sayısı ise 21'e ulaştı. Bu şubelerde, üreticilerin ihtiyaç duyduğu bankacılık hizmetlerini çoğunluğu ziraat mühendisi olan bir kadro tarafından sunuluyor. TEB KOBİ TV ise tarım sektörü çalışanları ve üreticilere yönelik sektörel güncel haberler yayınlıyor, farklı tarımsal ürünler konusunda bölgesel potansiyellerden tarımda teknoloji kullanımıyla yeni üretim tekniklerine kadar pek çok konuda haber veren bir mecra. Ayrıca ihracat hedefli tarımsal üreticilere yönelik ihraç edilecek ürünler, dış ticaret yapan üreticilerin dikkat etmesi gereken noktalar konusunda da özel haberler yapıyor.
BİZE ULAŞIN