İTO Başkanı Çağlar: Yeni Türkiye kararlı adımlarla yürüyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, robotların insanlaşıp insanların robotlaştığı süreçte tutunabilecekleri tek şeyin inançları ve değerleri olduğunu belirterek, "Türkiye, böylesi bir dünyanın en değerli ülkesi olabilecek iki büyük güce sahip. Birincisi jeopolitik konumu, ikincisi genç nüfusunun düşünme ve yapabilme becerisi." dedi.

İTO Başkanı Çağlar: Yeni Türkiye kararlı adımlarla yürüyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) 2 yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner Sektörler Zirvesinin (MÜSİAD Vizyoner'17) açılışında konuşan Çağlar, yeni dünya düzeninde üç büyük kavramın öne çıktığından bahsetti.

Bunlardan birincisinin, "teknolojinin büyük dönüşümü; sanayi 4.0" olduğunu dile getiren Çağlar, üretim, ulaşım ve iletişim teknolojisinin devasa şekilde geliştiğini, nesnelerin interneti, üretici robotlar ve yapay zekanın artık gündemde ciddi şekilde yer tuttuğunu söyledi.

Çağlar, ikinci kavramın, "petrol, kömür gibi sonlu kaynaklardan nükleere ve güneş, rüzgar gibi sonsuz, sürdürülebilir kaynaklara yönelim" olduğunu kaydederek, "Üçüncüsü ise, insanın kendisi. Bir yandan teknolojiyi üreten insan diğer yandan teknoloji tarafından dönüştürülüyor." diye konuştu.

Başkan Çağlar, robotların insanlaşıp insanların robotlaştığı süreçte tutunabilecekleri tek şeyin inançları ve değerleri olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin böyle bir dünyanın en değerli ülkesi olabilecek iki büyük güce sahip olduğunu dile getiren Çağlar, "Birincisi jeopolitik konumu, ikincisi genç nüfusunun düşünme ve yapabilme becerisi. Bu iki niteliğimiz, geleceği anlayan, yarınları inşa eder bakış açısıyla birleştiğinde değişimi yöneten biz oluruz." dedi.

"YENİ TÜRKİYE KARARLI ADIMLARLA YÜRÜYOR"

Çağlar, son 14 yılda Gayri Safi Yurtiçi Hasılada (GSYH), Ar-Ge harcamalarında, patent başvurularında yaşanan artışa değinerek, Yeni Türkiye'nin yenilik ve teknolojinin dönüşen dünyasında kararlı adımlarla yürüdüğünü söyledi.

Ülkenin sermaye, doğal kaynak, tarımda çeşitlilik, ticarette güçlü ortaklıklar ya da sağlam sanayi altyapısı olabileceğini dile getiren Çağlar, ancak tüm bunların değişimin yol işaretlerini anlamaya ve onun baş aktörü olmaya yetmeyeceğini aktardı.

Çağlar, bu konuda nitelikli nüfus, yüksek ahlak, güçlü maneviyat, iyi eğitimli ve ne istediğini bilen erdemli nesillerin bir ülkenin en büyük serveti olduğunu vurguladı.

BİZE ULAŞIN