Kalkınma şehirlerden başlıyor

GYODER Gelişen Kentler Zirvesi’nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, Türkiye’nin büyük şehirlerden ibaret olmadığı, topyekûn bir gelişime ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Ayrıca kalkınmanın da şehirlerden başladığına dikkat çekildi

Kalkınma şehirlerden başlıyor
GYODER, Gelişen Kentler Zirvesi- Erzurum'un Sonuç Bildirgesi'ni açıkladı. Zirvede ortaya çıkan tespitler ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin sıralandığı bildirgede, Türkiye'nin sadece büyük şehirlerden ibaret olmadığı, topyekûn bir büyüme ve gelişime ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Ayrıca kalkınma ve iktisadi büyümenin, ülkelerden ziyade şehirlerden başladığına dikkat çekildi.

Kış turizminin yükselen yıld ızı Erzurum
Erzurum'un kuzey ile güneyi bağlayan konumu sayesinde lojistik merkez olması, öğrenci sayısının fazlalığı ve öğrenci ekonomisi, kış turi zmi, termal turizm, sağlık merkezi olma durumu, 'Kuşak ve Yol' projesi gibi yeni ekonomik gelişmeler, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin artışı, markalı konut trendindeki yükseliş, Cazibe Merkezi Programı'nın katkısı, hızlı tren hattı projesi gibi gelişmeler, kentin gayrimenkul sektörü açısından gelişmesini sağlayacak önemli potansiyel ve fırsatlarındandır.
TÜİK'in yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre, ülke genelindeki mutluluk düzeyi yüzde 61.3 iken, Erzurum'da bu oran yüzde 65.7 olarak tespit edilmiştir.
Erzurum, yakın çevreden göç aldığı gibi Türkiye'nin en çok göç veren illeri arasında da yer almaktadır. Nüfus artışı Türkiye ortalamasının altındadır.
Yılın büyük bir bölümünü karla örtülü olarak geçiren Erzurum'da, kış turizmi önemli bir potansiyeldir.
Kentin en önemli turizm potansiyelini barındıran Palandöken Kayak Merkezleri'nin havaalanına 20-25 dakikalık bir mesafede konumlanmıştır.
Palandöken'de 14 kilometre uzunluğundaki kayak pistlerinin toplam kapasitesi 54 bin kişi olmasına rağmen, gelen turist için yeterli konaklama imkânı bulunmamaktadır.
Doğu Anadolu ile Karadeniz'i birbirine bağlayan yeni ulaşım projeleri, Erzurum'un, üretim istihdam ve turizm açısından bir cazibe merkezi olmasına katkıda bulunmaktadır.
2023 yılına kadar 61 bin yeni konut-daire ihtiyacı doğması beklenmektedir. Konut ihtiyacının önemli bir bölümü kentsel dönüşüm ve yenileme kaynaklı olacaktır.
Kentte 2016 yılında 345 adet yapı ruhsatı verilmiştir. Şehirde genelde 6 dairelik yapılar inşa edilmekte ve yılda 6-7 bin civarında konut satışı yapılmaktadır.
Yaklaşık 25 bin metrekare kapalı alana sahip yeni açılan fuar alanında 8. Tarım fuarı gerçekleştirilmiştir. Önümüzdeki dönem içinde turizm, spor ve tekstile yönelik fuarlara da ev sahipliği yapılması hedefi bulunmaktadır.

Dönüşüm 2037'ye kadar süre cek
Kentsel dönüşüm şehirde önemli bir alandır. Belediyenin çalışmaları ile 26 bölgede 8.5 milyon metrekarelik alanda dönüşüm kararı alınmış ve bunun 1.5 milyon metrekarelik alanında fiili uygulamaya geçilmiştir.
Diri fay hatları nedeniyle yüksek derecede deprem riski taşıyan ilde hızlandırılan kentsel dönüşüm faaliyetlerinin 2037 yılına kadar devam edeceği düşünülmektedir.
Kentte evlenme oranının yüksekliği, konut sahipliliği oranının Türkiye ortalamasının üzerinde olması, eğitim, sağlık veya iş nedeniyle kentte bir süreliğine ikamet eden nüfusun fazlalığı ve kentsel dönüşüm faaliyetlerinin artışı Erzurum'da konut talebini etkileyen unsurlardır.
İlde biri yeni açılmış olmak üzere toplamda 3 alışveriş merkezi bulunmaktadır. 2014'te 47 bin 378 metrekare olan alışveriş merkezi kiralanabilir alanı 2017'de 113 bin 378 metrekareye ulaşmıştır.

Cazibe merkezi konumunda
Erzurum, 5 ayrı merkezde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı'nın merkezidir. Programla özel sektörün yılda 2.8 milyar TL'lik yatırım yapması, özel sektörün bu yatırımlarına 1.25 milyar TL kamu desteği sağlanması hedeflenmektedir.
Erzurum Doğu'nun en büyük sanayi şehri olmaya adaydır.
Program kapsamında bir firma Erzurum'da veri depolama merkezi kurmak amacıyla başvuruda bulunmuştur. 200 yatırımcı, OSB'de üretim tesisi kurmak için, inşaatın tamamlanmasını beklemektedir.
Şehrin gelişimi için Erzurumlu işadamları ile belediyenin yapacağı işbirlikleri, tersine beyin göçünü de sağlayacak önemli bir konudur.
BİZE ULAŞIN