We Haliç’e Ortadoğu ilgisi

1.2 milyarlık We Haliç projesi, merkezi konumuyla yerli ve yabancı yatırımcının rotasına girdi. Özellikle Ortadoğulu yatırımcılardan büyük ilgi var

We Haliç’e Ortadoğu ilgisi
Ilgın İnşaat, Gaziosmanpaşa Belediyesi'yle Türkiye'nin master planlı ilk dönüşüm projesini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Gaziosmanpaşa-Eyüp sınırında hayata geçen 1.2 milyar liralık 'We Haliç' projesinde 11 blokta bin 57 konut ve 27 ticari ünite yer alacak. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahin Usta, 4 yıldır üzerinde çalıştıkları projede hak sahipleri, yatırımcı şirket, belediye ve bakanlık olarak ortak çalıştıklarını dile getirdi. 1999'dan önce yapılan yapıların riskli ve sağlıksız olduğunu belirten Usta, otopark, altyapı ve mülkiyet sorunlarının çözümü için kentsel dönüşümün gerekli olduğunu dile getirdi.

MERKEZİ KONUMDA
Dönüşümün sadece bina yıkıp yapmak olmadığını kaydeden Usta, "Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olarak algılanıyor, bunu red ediyoruz. İstanbul'da sorunlardan kurtulmanın tek reçetesi dönüşüm. Dönüşüm adaletli ve şeffaf olmalı. İnsanlara belediye yerinizi alacak, mülkünüz kamulaşacak dendi. Ama biz yerinde dönüşümden yanayız" dedi. Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yanmaz, 450 milyon yaptıkları projede, 450 hak sahibi olduğunu belirterek "Projenin yüzde 43'ü hak sahipleri, ilçe belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın" diye konuştu. Yatırımın şehrin merkezinde yer aldığını belirten Yanmaz, şunları anlattı: "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne 8, Atatürk Havalimanı'na 10, Mecidiyeköy'e 7, Eyüp Sultan Camisi'ne yürüme mesafesinde. 2019'da faaliyete girmesi planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey ile Vezneciler-Gaziosmanpaşa- Sultangazi metro hatları, Haliç Tramvayı ve proje aşamasında olan Alibeyköy-Eyüp tünelleri We Haliç'in konumunu daha da özel hale getirecek." Ilgın İnşaat Satış ve Pazarlama Koordinatörü İlhan Kaya, konutların yüzde 25'i için ön talep aldıklarını söyledi. Kaya, talebin yüzde 40'ının Ortadoğulu yatırımcıdan geldiğini belirtti.

'10 BİN KONUT YAPTIK'
30 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterdiklerini ve 10 bine yakın konuta imza attıklarını belirten Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yanmaz, yeni projelerinin master plan çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti.

DAİRE BAŞI 23 M2 YEŞİL ALAN
Mahalle kültürünün ön planda olduğu projede okul, yurt ve caminin de yer alacağını belirten İlhan Kaya, şu bilgileri verdi: "Projede 65 derslikli okul, bölgeye ve okula hizmet verecek yurt, Selçuklu mimari konseptiyle inşa edilecek yaklaşık 1.5 dönüm büyüklüğünde ve 2 bin 500 kişilik camimiz yer alacak. Ayrıca, 3 bin metrekarelik sosyal aktivite alanımız bulunacak. Bu alanda, kapalı yüzme havuzu, hamam, sauna ve fitness bölümleri yer alacak. Projemiz 58 bin 500 metrekarelik alanda inşa ediliyor. Bunun devasa bir bölümünü doğaya saygımızı göstermek maksadıyla yeşile ve su detaylarına ayırdık. Ayrıca daire başına 23 metrekarelik bir yeşil alan düşüyor. Bunu da çok önemsiyoruz."
BİZE ULAŞIN