Blockchain’le ilk para transferi

Blockchain’le ilk para transferi

Akbank, ABD’li Ripple ile anlaşarak ilk blockchain para transferini yaptı. Bankanın Nakit Yönetimi Bölüm Başkanı Erdoğdu Paker, “Şeffaf, hızlı, maliyetleri düşüren bir çözüm” dedi

Bitcoin'in arkasındaki teknoloji Blockchain, Türk bankalarının da uzun zamandır gündeminde. Bu alanda yatırım yapan Akbank, ABD'li Ripple firması ile anlaşarak ilk blockchain para transferini yaptı.
"Blockchain teknolojisini Türkiye'de yurtdışı para transferi için kullanan ilk bankayız" diyen Akbank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Bölüm Başkanı Erdoğdu Paker, "Uluslararası para transferinde blockchain teknolojisini kullanarak şeffaflık ve hızı artırıp, maliyetleri düşüren çözümler sunan Silikon Vadisi menşeli teknoloji firması Ripple ile anlaşan ilk Türk bankası olduk. Küresel para transfer sisteminin yeni platformu Ripple ile ilk adım olarak, Almanya'da faaliyet gösteren iştirakimiz Akbank AG üzerinden tüzel ödemeler kapsamında pilot çalışma yaptık. Başarılı geçen pilot sürecinin ardından firma ile 3 yıllık anlaşma imzaladık ve müşterilerimize sunmak üzere çalışmalarımıza başladık. Taraflar arasında hızlı ve güvenli işlem yapılmasını sağlayan blockchain teknolojisi, aradaki muhabir bankaları ortadan kaldırarak online ve şeffaf transfer yapılmasını sağlıyor" dedi.

ÜÇ YILDA İKİ ÖDÜL
İngiltere merkezli ekonomi ve finans dergisi EMEA Finance'in 'Avrupa Bankacılık Ödülleri' kapsamında verdiği 'Avrupa'nın En İyi Nakit Yönetimi Ödülü'nü ikinci kez kazandıklarını söyleyen Erdoğdu Paker, "Nakit yönetiminde standartları yükselterek, EMEA Finance'in 'Avrupa'nın En İyi Nakit Yönetimi Ödülü'nü üç yılda, ikinci kez kazanmak ve çalışmalarımızın uluslararası düzeyde takdir görmesi bizleri çok mutlu ediyor. Nakit Yönetimi olarak her segmentteki müşterilerimize Kurumsal, Ticari, KOBİ, Bireysel ve Özel Bankacılık olmak üzere, farklı ürünlerle ve tüm kanallarımızdan hizmet veriyoruz. Kurumsal ve ticari müşterilerimizin, büyük ve çokuluslu firmaların bizim için referans olan memnuniyet ve teşekkür mektupları, bu ödülü almamızdaki en önemli nedenlerdendi" şeklinde konuştu.

ÖZEL SEKTÖRDE NAKİT AKIŞI SORUNU YOK
Türkiye'nin "güçlü ve hızlı bir ödeme sistemine sahip bir ülke" olduğunun altını çizen Paker, firmaların nakit akışı açısından bir sorunu olmadığını, dönen çeklerin azaldığını, kötü kredilerde düşüş olduğunu da belirtti.
BİZE ULAŞIN