Yurtdışında okuyana mecburi hizmet kalkıyor

Yurtdışında okuyan doktora mecburi hizmet kalkıyor. Bakan Demircan, “Dönüş kolay olmalı” dedi

Yurtdışında okuyana mecburi hizmet kalkıyor
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yurtdışında tıp eğitimi ve uzmanlık eğitimi alan Türk hekimlerine müjde vererek "Mecburi hizmet zorunluluğunu yurtdışında okuyanlar için kaldıracağız" dedi. Bakanlığın yeni binasında sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Demircan, sağlıkta yeni dönemin şifrelerini verdi. Demircan, Türkiye'nin kişi başına 1000 dolar harcamayla yüzde 75 hasta memnuniyeti yakalayan tek ülke olduğunu vurguladı. Sağlık hizmetlerini çok başlılıktan kurtardıklarını anlatan Demircan, "Yeni dönemde gelişme- kalite ve sürdürülebilirlik hedefliyoruz" diye konuştu.

TEDARİK SİSTEMİ DEĞİŞECEK
Demircan, Sağlık Turizmi Yasası'nın da yakında Meclis'e geleceğini açıkladı. Sağlıkta tedarik sistemi üzerinde yeni çalışma yaptıklarını kaydeden Demircan, "Stok maliyeti düşecek, tüm hastaneler tek merkezden alım yapacak" ifadelerini kullandı. Demircan, "e-Market" kuracaklarını belirterek, "Alımlar yılbaşında miktar olarak ilan edilecek. Stoka düşmemek için ve yerli üreticinin de tıbbi cihaz pazarına girmesi için parça parça alım yapılacak. Türkiye sağlıktaki tüketim malzemelerini kendi üretebilmeli" şeklinde konuştu.

MERKEZE MİNİ HASTANE
Demircan, şehir hastanelerinin şehir merkezine çok uzak olduğunu, şehirlerde sağlık tesisi yapacak yer bulamadıklarını belirterek, "Eski hastaneler açığa çıkıyor, şehir hastanelerinin yanında şehrin merkezinde uygun mini, butik hastane yapmak zorundayız" ifadesini kullandı.

SAĞLIKÇIYA YIPRANMA MÜJDESİ
Bakan Demircan, sağlık çalışanlarının haklarını iyileştirmek istediklerini de anlatarak, "Hekimlerin emeklilik maaşları düşük. Bütçe kapsamında çözmek istiyoruz hem de yıpranma getirmek istiyoruz. Bu müjdeyi yakında vereceğiz" diye konuştu.

NORMAL DOĞUMA ÖZEL ODA
Demircan, Türkiye'de yüzde 53 olan sezaryen oranının dünya ortalamasının üzerinde bulunduğunu söyledi. Normal doğumu artırmayı hedeflediklerini anlatan Demircan, "Hastanın kendi odasında doğum yapmasını istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN