Doğu ekonomisine ‘demir’ gibi destek

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin hayata geçirilmesi Doğu Anadolu Bölgesi’ni kalkındıracak. Hattın geçtiği güzergâhta yeni iş alanları oluşturulacak. Lojistikte çağ atlayacak bölgede ekonomi canlanacak

Doğu ekonomisine ‘demir’ gibi destek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan'da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili ile birlikte açılışını gerçekleştirdiği "Bakü- Tiflis-Kars Demiryolu" BTK (Demir İpek Yolu) Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan illere önemli ekonomik katkılarda bulunacak. SABAH'a açıklamalarda bulunan iş dünyasının il temsilcileri, bölgenin hem lojistik güce kavuşacağını hem de ihracat merkezi olması durumunda fabrikalaşmanın da önünün açılacağı görüşünde.

İHRACATÇI GELECEK
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, tarihi İpekyolu'nun yeniden açılmasıyla bölgeye ihracatçıların geleceğini aktardı. Yücelik, "Önemli ulaşım projelerinin bir bir hayata geçirilmesi bizleri gelecek adına umutlandırıyor. Bu projelerin dolaylı olarak istihdama da katkı sağlayacağından eminiz" diye konuştu.

YENİ İŞ ALANLARI
Kars Ticaret Odası Başkanı Fahri Ötegen, projeyle birlikte Doğu Anadolu'da yeni bir sektörün ortaya çıkacağını aktardı. Ötegen, "Kars Lojistik merkezi tamamlanırsa yeni bir sektör oluşacak. BTK hattı ile birlikte yan sanayi olarak bir çok yeni iş alanları da gün yüzüne çıkarılacak" dedi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Köseliören ise, "Hattın devreye girmesiyle Londra'dan Pekin'e kesintisiz demiryoluyla ulaşmak mümkün hale geldi. Hatta Çin'den yola çıkan yükün Hazar Denizi ile Bakü Alat Limanı'na, oradan da Avrupa'ya taşınması öngörülüyor. Bu, Ardahan ve Kars'ın Türkiye'nin son illeri değil artık büyük Türkiye'nin tam merkezinde yer alacak olması demek" diye konuştu.YATIRIMCILARIN ÖNÜ ARTIK DAHA AÇIK
Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan projenin hayata geçmesiyle Türkiye'nin sosyoekonomik anlamda çok önemli bir aşama daha kaydettiğini belirtti. Gürkan, "Bu hat, yatırımcının önünü açacak, hem yeni yatırımcılarımız hem de ilimizde ihracat yapan firmalarımız ticaretlerini rahatça gerçekleştirecek" dedi. Sınır illerinden Iğdır'da da BTK ile birlikte turizme ve güvenliğe katkılar sağlanacak. Turizme büyük katkı yapması beklenen projeyi Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, "Bölge taşımacılıkta lokomotif olacak" şeklinde yorumladı.

Furkan NEHRİ-Özkan AYDIN-Bülent ERTAŞ-Faruk CANBABA-Mehmet AVŞAR
BİZE ULAŞIN