Taşınmaz ticaretine belge alma şartı

Taşınmaz ticaretine belge alma şartı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, taşınmaz ticaretine ilişkin aracılık ve danışmanlık hizmetinin çerçevesini çizdi ve yeni düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağını görüşe açtı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Taslak ile taşınmaz ticaretine belge alma şartı getiriyoruz, sözleşme ve kuralları düzenleyip, taşınmaz ticareti bilgi sistemi kuruyoruz, herkesin farklı bir komisyonla iş yapmasını önlemek için de komisyon oranlarını belirliyoruz" dedi.
HER İŞLETME İÇİN YETKİ BELGESİ: Taşınmaz ticaretiyle uğraşan tacirler ile esnaf ve sanatkârlara, her bir işletmesi için yetki belgesi alma kriteri getirilecek. Yetki belgesi taşınmaz ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri tarafından verilecek.
EMLAKÇI DEVRE DIŞI BIRAKILAMAYACAK: Taslak ile ayrıca emlakçı ile müşteri arasında düzenlenecek belge ve sözleşme tipleri de belirlendi. Bu yolla hem emlakçıların farklı farklı sözleşmeler hazırlaması önleniyor hem de emlakçıyı aradan çıkarıp mülk sahibi ile anlaşma neticesinde emlakçıların hak kaybına uğramasının da önüne geçilecek.
HİZMET BEDELİNE STANDART: Taslakta, işletmelerin hizmet bedeline hak kazanması, taraflar arasında alım satıma veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulması şartına bağlanacak. Hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olmaması; kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor.
Bakanlık tarafından Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'nin kurulması da planlanıyor.
BİZE ULAŞIN