İhracat hasada takıldı

Domates ihracatı için izin çıkan 3 firma hasada kilitlendi. Hafta sonunda ürünü toplayacak firmalar 10 gün içinde Rusya’ya domates gönderecek

İhracat hasada takıldı
Rusya'nın Türkiye'den domates ithalatı için belirlediği 3 firma 10 gün sonra ihracata başlıyor. Süral, Özaltın ve Agrobay firmalarının tek beklediği ise hasat. Bu hafta sonu ürün toplamaya başlayacak firmalar takip eden 10 gün içinde ihracata da başlayacak. Özaltın Seracılık'ın şirket yetkilisi Şerafettin Gülcü, Türkiye'nin topraksız seracılık yapan tek firması olduklarını ve 1997'den beri ihracat odaklı üretim yaptıklarını söyledi. 10 gün sonra Rusya'ya ihracata başlayacaklarını dile getiren Gülcü, "Rusya'ya haftada 150 ton domates göndereceğiz. Tamamen kendi ürünlerimiz olacak. Zaten aralık-ocak döneminde Rusya'dan gelen heyet denetim yapmış ve bizi listeye aldıklarını belirtmişlerdi. Biz sadece yasağın kalkmasını bekliyorduk" diye konuştu.

Yeni izinler
Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Duygu Özkartal, izin çıkmayan firmaların Belarus, Polonya gibi ülkeler üzerinden Rusya'ya ihracata devam edeceklerini söyledi. Geçen yıl ihracat yasağına rağmen Rusya'ya 350 bin ton domates ihraç ettiklerini dile getiren Özkartal, "50 bin ton ihracatı 3 firmanın karşılayamayacağı ortada. Bunu Rusya da biliyor. Başka seralara da izin çıkaracaklar. Yeni bir heyet yolda. 50 bin ton kısa süre sonra sınırsıza dönüşecektir" kaydetti.

Başbakan konuya el koydu Ege
Yaş Sebze ve Meyve İhracatçı Birlikleri Başkanı Rıza Seyyar ihracatın 3 firmayla sınırlanması durumunu Başbakanlık ile görüştüklerini ve Başbakan Binali Yıldırım'dan 'Bu duruma müsaade etmeyeceğim' sözü aldıklarını söyledi. Listeye giren bazı firmaların ihracat için ihtiyacı olan belgeyi dahi alamadıklarını dile getiren Seyyar, "Başbakanlık duruma müdahale etmiş olacak ki şu anda ihracat yapamıyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN