Yerli otomobili yapacak şirketler belli oldu...Anadolu Grubu kimin? Tuncay Özilhan kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan; yerli otomobili yapacak şirketleri açıkladı! Anadolu Grubu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Holding yerli otomobili yapacak şirketler olarak resmen açıklandı! Anadolu Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan kimdir?

Yerli otomobili yapacak şirketler belli oldu...Anadolu Grubu kimin? Tuncay Özilhan kimdir?

Anadolu Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, 9 Temmuz 1947 tarihinde Kayseri'de dünyaya geldi. Anadolu Grubu; yerli otomobili yapacak şirketlerden biri oldu.

Saint Joseph Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde okumaya başlayan Özilhan, buradaki eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde Long Island Üniversitesi'nde İşletme masterı yaptı.

1977 senesinde babası İzzet Özilhan'ın kurduğu Anadolu Holding'in bünyesinde faaliyet yürüten Erciyas Biracılık Genel Müdürlüğü ile iş hayatına başlayan Tuncay Özilhan, Anadolu Endüstri Holding Bira Grubu Koordinatörlüğü, Anadolu Endüstri Holding Genel Koordinatörlüğü, 1984 senesinden itibaren de Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanlığı görevleri yaptı.

2007 senesinin Mayıs ayında Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Tuncay Özilhan bu görevinin yanı sıra Anadolu Efes Biracılık, Efes Pazarlama, Tarbes, Coca-Cola İçecek (CCİ), Coca-Cola Satış ve Dağıtım, Hamburger Restoran İşletmeleri (McDonald's), ABank, Alternatif Finansal Kiralama, Alternatif Yatırım, Anadolu Alpha Gayrimenkul, Anadolu Elektronik (Samsung), Anadolu Termik Santralleri, Anadolu Taşıt Ticaret, Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi (ASM) Yönetim Kurulu Başkanlıklarını da sürdürmektedir.

Özilhan 1997 senesinde yılın iş adamı ödülünü aldı.

2001 senesinde TÜSİADBaşkanlığına seçilen Özilhan, 2003 senesinde bir kez daha 2 yıllığına başkan seçildikten 1 sene sonra görevi bıraktı.
İyi seviyede İngilizce ve Fransızca bilen Tuncay Özilhan üç çocuk babasıdır.

BİZE ULAŞIN