Devlet desteği turizmi 75 milyar $’a taşıyacak

Turizm sektörü Ankara’da yapılan toplantıya Cumhurbaşkanı ve 8 bakanın katılmasıyla moral buldu. İşadamları, “Burada alınan kararlar uygulanırsa 2023’te 75 milyar dolara ulaşırız” dedi

Devlet desteği turizmi 75 milyar $’a taşıyacak
Hain darbe girişimi, terör ve bölgede yaşanan savaşlar nedeniyle iki yıldır çok zor bir dönemden geçen turizm sektörünün yüzü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın düzenlediği Şûra ile güldü. Şûra'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olması, 8 bakanın da sorunları masaya yatırmasını olumlu bulan işadamları, Şûra'dan çıkacak kararların uygulanmasıyla sektörün 2023'te 50 milyar dolar hedefi aşarak 75-80 milyar doları yakalayabileceğinin altını çizdi. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 8 bakanın bir araya gelmesini Turizm Bakanlığı'nın artık bir koordinasyon bakanlığı gibi rol alacağı yönünde yorumladıklarını söyledi. Ayık, "Turizmin gelişmesi için Turizm Bakanlığı'nın hızlı karar alan bir yapıya bürünmesi gerekiyor" dedi. TÜROB Başkanı Timur Bayındır da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu vizyonun cesaret verdiğini belirterek, "Yeni bir hamle döneminin başlayacağını umuyoruz" diye konuştu.

KARARLARIN % 40'I GERÇEKLEŞTİ
TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ise 2002'deki Şûra'da çıkan kararların yüzde 40'ının hayata geçtiğini söyledi. Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak da, "Eğer Şûra'dan alınan kararlar uygulamaya konursa 2023'te 50 milyar doları aşar, 80 milyar dolarları yakalarız" dedi.
BİZE ULAŞIN