Halkbank artık 5. büyük banka

Halkbank yüzde 20.9’luk büyümeyle 279.7 milyar liraya çıkardığı aktif büyüklüğüyle sektörde beşinciliğe yükseldi. Nakdi kredilerde dördüncü, KGF kullandırımında ise ilk sırada yer aldı

Halkbank artık 5. büyük banka
Bankacılık sektörünün kredi hacmindeki artış ve hayata geçirilen mali önlemlerle ekonomik büyüme hızlanırken, kaynak aktarımına odaklanan Halkbank, bu yılki performansıyla aktif sıralamasında ilk beşe girmeyi başardı. Konsolide olmayan bilanço büyüklüğünü 2016 yılsonuna göre yüzde 20.9 artırarak 279.7 milyar TL'ye taşıyan Halkbank, aktif büyüklükte Yapı Kredi Bankası'nı geçerek Türkiye'nin beşinci büyük bankası oldu. Halkbank'ın özkaynakları aynı dönemde yüzde 13.9 artarak 24.3 milyar liraya ulaşırken, net kârı ise geçen yılın eylül ayına göre yüzde 37.1 yükselerek 3 milyar lirayı aştı.

NAKDİ KREDİDE 4'ÜNCÜ
Halkbank 2016 yılının sonuna göre gayri nakdi kredilerini de içeren toplam kredilerini yüzde 20.4 artırarak 248.2 milyar TL'ye taşıdı. Bankanın KOBİ kredilerinin de dâhil olduğu nakdi ticari kredileri, aynı dönemde yüzde 21.4 artış göstererek 153.5 milyar TL'ye yükseldi. Halkbank sektörün dördüncü büyük bankası konumuna yükseldi.

KGF'DE İLK SIRADA
Tüm finansal göstergelerin, Türkiye ekonomisinin yılsonu hedeflerine emin adımlarla yürüdüğüne işaret ettiğini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, "Biz her şeyden önce bir KOBİ bankasıyız. Eylül 2017 itibarıyla KGF kefaletli kredi kullandırımında, 20 milyar TL'yi aşarak tüm bankalar arasında ilk sırada yer aldık. En fazla nakdi kredi kullandıran ilk dört banka arasında yer aldığımız bu dönemde aktif sıralamasında beşinci büyük banka olduk" diye konuştu.

BİR İLKE İMZA ATACAK
Reel sektöre verdikleri kesintisiz desteği sürdüreceklerini belirten Arslan, "Bankamız, ekonomiye destek olma misyonuyla son 15 yılda, 1.6 milyonu aşan esnaf ve sanatkâra 71.3 milyar TL Hazine Faiz Destekli Kredi kullandırdı. Ayrıca, yatırımcılara alternatif ürünler geliştirmek istiyoruz. Bu amaçla ileride 'halka arz' şeklinde bir sermaye benzeri tahvil ihracı yaparak, bir ilke daha imza atmayı planlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN