Mobilyacı şimdi belli olacak

KDV indiriminin 30 Eylül’de bitmesiyle sektörün zora girdiğini dile getiren Doğtaş Kelebek’in CEO’su Ersin Serbes, “Gerçek mobilyacılar şimdi ortaya çıkacak” dedi

Mobilyacı şimdi belli olacak
Doğtaş-Kelebek CEO'su Ersin Serbes, mobilyada KDV indiriminin 30 Eylül'de bitmesine rağmen indirimlere devam edeceklerini söyledi. Serbes, "KDV indirimi bitti. Asıl mobilyacılar şimdi ortaya çıkacak. Kâr etmeyi başaran devam edecek" dedi. Bu yıl süngerde yüzde 100'e varan fiyat artışları olduğunu, bunu suntanın izlediğini dile getiren Serbes, girdi maliyetlerinin sektörü zorladığını kaydetti. 2018'in 2017 gibi kolay geçmeyeceğinin altını çizen Serbes, "Bu yıl KDV indirimi sektörde satışları yüzde 10-20 arasında artırdı. 2018'de böyle bir avantaj olmayacak. Ama biz 2018 için de yüzde 30'un üzerinde bir büyüme planladık" dedi. Bunu hem yeniden dekore ettikleri hem de yeni açacakları mağazalarla sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Serbes, "Mağaza sayımızı en az iki katına çıkarabiliriz. Yılsonuna kadar 85 yeni mağaza açacağız. 1 Kasım itibarıyla tüm mağazalarımız yeni konseptle müşterileri karşılayacak" dedi. Türkiye'de her yıl 600 bin evlilik ve 130 bin boşanma olduğunu, kentsel dönüşüm de eklendiğinde mobilya alım potansiyelinin arttığına dikkat çeken Serbes, evlerin küçüldüğünü ve daha sade ürünlere kayış olduğunu söyledi.

YATAK İŞİNİ BÜYÜTECEK
2018'de yatak modellerini ön plana çıkaracaklarını vurgulayan Serbes, "Ulaşılabilir rakamlar oluşturmaya çalışıyoruz. Yatak değiştirme sıklığı bilincini artırmak için uğraşacağız. Bu şekilde satışlar otomatik olarak artacaktır" dedi.

İTHALAT 800 MİLYON İHRACAT 3 MİLYAR $
Pazarın yüzde 16 büyüdüğünü ve çevre ülkelerin Türk mobilyasına olan talebinin her geçen gün arttığını vurgulayan Serbes, bu avantajı en doğru şekilde kullanmayı hedeflediklerini kaydetti. Serbes, Türkiye'nin yıllık mobilya ithalatının 800 milyon, ihracatının ise 3 milyar dolar olduğunu söyledi.

HİSSE SATIŞINA YABANCI TALEBİ
Doğtaş Kelebek Mobilya'nın BİST Toptan Alış-Satış işlemleri pazarında yüzde 42.11'lik hisse satışına yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Serbes, talebin yüzde 89'unun yabancı kurumsal yatırımcılardan geldiğini söyledi. Serbes, "Goldman Sachs gibi dünyanın önde gelen yatırımcılarının ülkemize ve şirketimize yatırım yapması gurur verdi" dedi. Turkven'in 2012'de ortak olması sonrasında Doğtaş'ta ciddi bir atılım gerçekleştiğine dikkat çeken Serbes, pay satışı sonrasında Doğan Ailesi'nin hissesinde bir değişiklik olmadığını, Turkven'in danışmanlığını yaptığı fonların da bir miktar hisseleri olduğunu ve yönetim kurulunda devam ettiklerini kaydetti.
BİZE ULAŞIN