Türkiye nükleerde ihracatçı olabilir

Küçük ölçekli nükleer santral projesinde hükümete işbirliği teklif ettiklerini belirten Rolls Royce’un Türkiye Direktörü Regis, “Türkiye nükleer enerji santrali ihracatçısı olabilir” dedi

Türkiye nükleerde ihracatçı olabilir
Kullandığı enerjinin büyük kısmını ithal eden Türkiye, yenilenebilir enerji alanında dünyanın en büyük ihalelerini yaparken bir yandan da nükleer enerji alanında adımlarını hızlandırıyor. Dünyada nükleer enerji kullanan ülkeler arasına üç santral ile girmeyi planlayan Türkiye'nin nükleerde ihracatçı olması bile mümkün. "Henüz nükleer santrali olmayan ve inşasına 2018'de başlayacak Türkiye nasıl ihracatçı olacak" sorusunun cevabı ise Küçük Modüler Nükleer Reaktörler'de (SMRS) yatıyor.

MÜHENDİSE EĞİTİM
İngiliz hükümeti ile küçük santraller konusunda anlaşma sağlayan Rolls Royce, Türkiye'de henüz çok küçük de olsa adımlar atmaya başlamış durumda. Rolls Royce Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Patrick Regis, "Nükleer enerji alanında Türk firmalarının gelişmesini hedeflediğimiz bir projeye sahibiz. Türk mühendisleri projeye dahil edildi ve know-how paylaşımı başladı" dedi. Türkiye'nin çevresinde ve bölgede bir çok ülkenin nükleer enerji konusunda talepleri olduğunu da söyleyen Regis, "Biz Türkiye'de bu projeyi geliştirip iç pazara üretim, aynı zamanda da bölgeye ihracat yapabiliriz. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (AMTC) kuracağız ve bu merkez Türk şirketlerini nükleer projelere uygun hale getirecek" diye konuştu.

KALE İLE BAŞKA PROJELERDE YAPABİLİRİZ
Milli savaş uçağının motoru için Kale Grubu ile ortaklık kuran Rolls Royce'un sadece bu alanla da ilgilenmeyebileceğini belirten Regis, "Gelecekte başka projeler de üretebilir bu ortaklık. İnsansız hava aracı da üretebiliriz" diye konuştu.

MİLLİ UÇAK PROJESİ ARALIKTA NETLEŞECEK
Kendilerine ve diğer firmalara 600 sayfalık 'teklif talebinin' üç hafta önce geldiğini ve aralık ortasına kadar tekliflerini sunacaklarını belirten Regis, "Milli savaş uçağı projesi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde start alır" dedi. Milli savaş uçağı projesinde İngiliz savunma sanayisi firması BAE Systems dizayn kısmını yapıyor. TAI konsept çalışmalarını tamamladı ve yayımladı. Üç tip motor seçeneği ile hazırlanan konseptte uçağın motor sayısı hangi firmanın üretici olacağını belirleyecek
BİZE ULAŞIN