Dolara çifte darbe

Döviz kurunda yaşanan yükselişi “ekonomik temellerden yoksun” olarak değerlendiren Merkez Bankası, iki önemli adım attı. 6.4 milyar dolarlık müdahale, TL’yi en fazla değer kazanan para birimi yaptı

Dolara çifte darbe
Merkez Bankası, geçen haftanın özellikle son işlem gününde hacimsiz ve ekonomik temellerden bağımsız bir şekilde yükselen dolara karşı silahını çekti. Banka, döviz likiditesini artırıcı, TL likiditesini ise sıkılaştırıcı yönde attığı adımlarla, yaklaşık 6.4 milyar dolarlık bir müdahaleye imza attı. Reeskont kredilerinin geri ödeme koşulları ve rezerv opsiyon mekanizması çerçevesinde atılan iki adım, doların ateşini söndürürken, özellikle ihracatçı şirketlerin de önlerini görebilmesini sağladı.

DOLARI SABİTLEDİ
Merkez Bankası, dün döviz piyasasına ilişkin iki önemli adım attı. Bu adımlardan ilki ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin geri ödemelerinin Türk Lirası cinsinden yapılabilmesine imkân sağlıyor. Buna göre, geri ödemelerde dolar için 3.7000, euro için 4.3000, sterlin için 4.8000 seviyesinden geri ödeme tutarı hesaplanacak. Analistler, bu hamle ile piyasadan 5 milyar dolarlık döviz talebinin çekileceğini belirtti. Merkez attığı ikinci adımla, rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkân oranı üst sınırını yüzde 60'tan 55'e düşürdü ve tüm dilim aralıklarını 5'er puan aşağı çekti. Bununla piyasadan 5.3 milyar Türk Lirası likidite çekilirken yaklaşık 1.4 milyar dolar tutarında dövizin bankaların kullanımına geçeceği ifade edildi.

ÜÇ KURUŞ İNDİ
Merkez Bankası'nın attığı adımlar piyasada etkisini gösterdi. Açıklamalar öncesinde 3.8815 seviyesinde olan dolar, daha sonra 3.8515'e kadar geriledi. TL dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu.

TL'DEKİ KAYIPLAR SUNİ
Merkez Bankası'nın son dönemde TL'de meydana gelen değer kayıplarını aşırı ve suni bulduğunun altını çizen Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, likidite kesintilerinin TL açısından destekleyici olabileceğini vurguladı. Merkez Bankası'nın, bankalardan döviz talebi geldiğini görmüş olabileceğine vurgu yapan İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu ise, "Bankaları bir miktar rahatlatmış görünüyor. Bu sadece döviz likiditesini ayarlamaya yönelik bir hamle. Kur üzerinde müdahale etkisi beklemek yanlış olur. Oynaklığın giderilmesi amaçlanıyor. Bu karar TL'yi destekleyecek ve dolar kurunda bir miktar gerilemeye neden olacaktır" dedi.

3.94 TL'DEN 3.40'A KADAR DÜŞÜRMÜŞTÜ
Merkez Bankası bu yılın başında Türk Lirası'nda görülen hızlı değer kaybı sonrasında bazı müdahalalerde bulunarak 11 Ocak'ta 3.94 ile rekor kıran doları, 3.40'ın altına çekmişti. Merkez Bankası, yılbaşında kurda oynaklığı azaltmak için şu adımları atmıştı:
10-16 Ocak 2017: Bankaların borç alabilme limitleri düşürüldü.
24 Ocak 2017: Geç likidite penceresi (GLP) yüzde 10'dan 11'e çıkarıldı.
17 Şubat 2017: Reeskont kredilerinin geri ödemelerini TL yapma imkânı tanındı.
16 Mart 2017: GLP'de faiz yüzde 11'den 11.75'e çıktı.
26 Nisan 2017: GLP'de faizi 12.25'e yükseltildi.
BİZE ULAŞIN