Girişimci hocasından milyar dolarlık atak

Girişimcilerin hocası olarak tanınan Prof. Erçil, perakende sektörü için yapay zeka ile çalışan stok yönetim modeli geliştirdi. Erçil’in şirketine ünlü fonlar da ortak oldu

Girişimci hocasından milyar dolarlık atak
Türkiye'de internet dünyasının önemli isimlerini yetiştiren bir isim Prof. Dr. Aytül Erçil. Yemeksepeti'nin Kurucusu Nevzat Aydın, Maçkolik'in Kurucu Ortağı Erdem Yurdanur, teknoloji yatırımcısı ve geliştiricisi Erman Turan öğrencileri arasında... Şimdilerde öğrenci yetiştirmenin dışında kendi projelerini de Vispera Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı ve CEO'su unvanıyla yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde Global Yatırım Holding'in şirketi Actus Portföy ile Logo Yazılım Vispera'ya ortak oldu. Ortaklık Actus-Logo Ventures adlı fon üzerinden gerçekleşti. Türkiye'nin Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kapsamındaki ilk kurumsal girişimi olan Logo Ventures, 1.2 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirerek, güncel değeri 12 milyon dolar olarak belirlenen Vispera'nın yüzde 10'unun sahibi oldu.

UNICORN YATIRIM HEDEFİ
Türkiye'den 'unicorn' yani milyar dolarlık girişim çıkarmak için yola çıktıklarını belirten Aytül Erçin'in şirketi yüksek teknoloji öğeleri içeriyor. Vispera'nın yer aldığı pazarın hacmi halihazırda Türkiye'de 300 milyon dolar. Dünyada ise 30 milyar dolara ulaşıyor. Erçil, bu nedenle yılda yüzde 15'lik büyüme hedeflediklerini söylüyor. Çalıştıkları markalar arasında Ülker, Coca-Cola, Unilever gibi firmaların yerel ve küresel operasyonlarının yanı sıra Carrefour gibi marketler de var. Logo Ventures'ın Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Cahit Güvensoy da, Aytül Hoca'nın öğrencilerinden biri. Türkiye'de sanal piyasada küresel markaların olması gerektiğini ve bu nedenle Vispera'ya ortak olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: "Yemek sepetinin şu anda geldiği değer 2 milyar dolar. Yani Yemek sepeti, 564 milyon dolar değerlemeden bir yıl sonra şu anda iki milyar dolar düzeyinde değerleniyor ve şu an Delivery Hero içindeki en büyük değerleme kalemi."

PERAKENDE SEKTÖRÜ İÇİN YAPAY ZEKA
Aytül perakende sektörü için geliştirdiği projeyi şu sözlerle anlattı: "Perakendede faaliyet gösteren üretici firmalara resimlerden otomatik ürün tanıma hizmeti veren bir teknoloji geliştirdik. Firmalar, perakende satış noktalarındaki ürünlerinin görünürlüklerini, raf paylarını, stok durumlarını ve yerleşimlerini Vispera'yla insan denetimine dayalı geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha doğru takip edebiliyor."
BİZE ULAŞIN