Enerjiye 15 yılda 100 milyar $’lık yatırım

Türkiye’nin son 15 yılda enerjiye 100 milyar dolarlık yatırım yaptığını söyleyen Sanayi Bakanı Özlü, “Sanayicinin rekabet gücünü artırmak için elektriğin uygun maliyetle teminine önem veriyoruz” dedi

Enerjiye 15 yılda 100 milyar $’lık yatırım
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin enerji talep artışında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında ilk, dünyada ise Çin'in ardından ikinci sırada yer aldığını belirterek, Türkiye'nin enerji talebini karşılayabilmek için son 15 yılda enerji sektöründe 100 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. Türk sanayicisinin rekabet gücünü artırmak için elektriğin en uygun maliyetle teminine büyük önem verdiklerini söyleyen Bakan Özlü 10. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:
İKİ KATTAN FAZLA ARTIŞ: Enerji sektörüne son 15 yılda 100 milyar dolardan fazla yatırım yaptık. Toplam kurulu gücümüzü, 32 bin megawatt'tan, 80 bin megawatt'ın üzerine çıkardık. Gelecek 10 yılda ilave 50 bin MW kurulu güce daha ihtiyacımız olacak.
2020'YE KADAR 30 MİLYAR TL: Türkiye'nin mevcut iletim altyapısının yenilenmesi ve kapasite artışı için, 2016-2020 yılları arasında özel sektör aracılığıyla 18 milyar, TEİAŞ aracılığıyla 12 milyar, toplamda 30 milyar TL'lik yatırımı hayata geçireceğiz. Böylece, elektrik iletim altyapısındaki rehabilitasyon, iyileştirme ve yenilemeler; önümüzdeki 5 yıl içerisinde, yüzde 70-80'lere çıkacak.
AB ORTALAMASININ YARISI: Sanayicilerimizin öncelikli ihtiyacı olan ulaşılabilir, güvenli ve sürekli enerji arzı için, OSB'lere yapılan yatırımları her geçen gün daha da artırıyoruz. Sanayicimizin rekabet gücünün artması adına, elektriğin en uygun maliyetle teminine büyük özen gösteriyoruz. 2016 yılı sonunda Türkiye, AB üyeleri arasında sanayiye Finlandiya ve İsveç'in ardından, en uygun maliyetle elektrik temin eden üçüncü ülke olmuştur. Avrupa Birliği ortalamasından ise, yaklaşık yüzde 56 daha ucuz biçimde sanayimize elektrik temin ediyoruz.

RÜZGÂR ENERJİ SİN DE ZİR VEYİ ZORLUYORUZ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimine verilen teşviklerin, bu alandaki yatırımlara ivme kazandırdığını belirtti. Mustafa Yılmaz "Türkiye 6 bin 400 megavata yaklaşan rüzgâr kurulu gücüne sahip" diye konuştu.

'İŞÇİ ÇIKARILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, son dönemde kamuoyunda yer alan maden sektöründe işten çıkarılmaların olacağı söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yerli kömürde üretimi artırmayı hedeflediklerini kaydeden Dönmez, "Burada amaçlanan TTK ve TKİ'nin uhdesinde bulunan büyük geniş kömür alanlarının özel sektör eliyle ekonomiye kazandırılması" dedi.

ENERJİ EKONOMİK BÜYÜMENİN DİNAMOSU
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise enerji sektörünün, ülkenin ekonomik büyümesinin dinamosu olduğunu savunarak sektörde yerli ve yenilenebilir kaynakların harekete geçirilmesi, verimliliğin artırılması ve enerji tasarrufuna ilişkin ek önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin 2023 hedeflerine dikkati çeken Özdemir, "Türkiye'nin yükselişi yukarı yönlü. 2023 ve 2030 milli hedeflerinin gerçekleşmesi için özel sektörün yatırımlardaki hızlı ivmesi korunmalı. Ülkede enerji ve elektrik üretiminde özel sektörün payı daha da artırılmalı" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN