Ette küçük aile işletmelerine destek

Ucuz et projesi kapsamında küçük aile işletmelerinin gelirlerini artırmak için düğmeye basıldı. Bu işletmelere sıfır faizli kredi verilecek, ahır yapımı üstlenilecek

Ette küçük aile işletmelerine destek
Vatandaşın eti ucuza yemesi için önemli bir proje başlatan, üreticiyi de korumak adına alım fiyatını yükselten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, küçük aile işletmeleri için de harekete geçti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'ucuz et' projesiyle ilgili olarak 81 ildeki "küçük aile işletmelerine", gelirlerinin artması amacıyla destek verileceğini belirtti. Fakıbaba bu hafta gerçekleştirilen AK Parti Grup Toplantısı'nın kapalı bölümünde milletvekillerine, bakanlığın alacağı önlemlerle ilgili sunum yaptı.

SIFIR FAİZLİ KREDİ
Fakıbaba'nın verdiği bilgiye göre küçük aile işletmelerine destek olmak için önemli adımlar atılacak. Bu işletmelere sıfır veya düşük faizli kredi verilecek. Hayvanların gelişmesine ve bakımına uygun barınma yerlerinin bulunup bulunmadığına bakılacak. Uygun ahır yoksa, bakanlık ahır yapımını da üstlenebilecek. Damızlık, besilik hayvan alımı ile yemin temini TİGEM, Et ve Süt Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yapılacak. Sözleşmeli küçük aile işletmelerinin, besi sonunda hayvan kesimleri ESK tarafından yapılacak. ESK, üreticiye kazanç sağlayabileceği fiyattan alım garantisi verecek. Hayvanlar tarım sigortalarına (TARSİM) sigorta ettirilecek.

3 YILDA SÜRÜ OLUŞACAK
Proje, 3 yıl sürecek. Damızlık yetiştiriciliği yapan 25 bin işletmede uygulanacak. İşletmeye, 5 büyükbaş, 30 küçükbaş hayvan verilecek. 3 yıl sonunda her aile işletmesinde ya 15'er başlık büyükbaş ya da 75'er başlık küçükbaş sürüler oluşturulması hedefleniyor.

3 YILDA YAPILACAKLAR
Sıfır veya düşük faizli kredi verilecek.
Damızlık besilik hayvan yem temini TİGEM, ESK ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından yapılacak.
Hayvan kesimlerini ESK yapacak.
Hayvanlar sigortalanacak.
BİZE ULAŞIN