100 milyar $’lık yolsuzluk

Çok sayıda prensin de gözaltına alındığı Suudi Arabistan’daki yolsuzluk operasyonunda bilanço en az 100 milyar dolar olarak açıklandı. Operasyon nedeniyle tüm Körfez bölgesindeki borsalarda 18 milyar dolar erime yaşandı

100 milyar $’lık yolsuzluk
Prenslerin de gözaltına alındığı son dönemlerin en büyük yolsuzluk operasyonunu yaşayan Suudi Arabistan'da, bilanço ortaya çıktı. Suudi Arabistan'da Başsavcı Şeyh Suud el Mojeb, en az 100 milyar doların kötüye kullanıldığını ve soruşturmanın üç yıldır sürdüğünü açıkladı. Geçtiğimiz hafta gözaltıların başladığı ülkede soruşturma kapsamında şu ana dek 208 kişinin ifadeye çağrıldığı belirtildi. Bu kişilerin yedisinin haklarında bir suçlama getirilmeksizin serbest bırakıldığı vurgulandı.

HESAPLARA EL KONULDU
El Mojeb, "Son üç yıldaki soruşturmalarımıza dayanarak, on yıllardır en az 100 milyar doların sistematik yolsuzluk ve dolandırıcılık yoluyla kötüye kullanıldığını tahmin ediyoruz" diye konuştu. Sadece şahsi banka hesaplarının dondurulduğunu, ticari faaliyetlerin etkilenmediğini söyleyen başsavcı, "Şüphelilerin yasal haklarını korumak için şu an şahsi bilgilerini vermeyeceğiz" dedi.

İLK ADRESLERİ DUBAİ
Suudi Arabistan Merkez Bankası, bankalara 10 prensin de hesaplarının dondurulması talimatını vermişti. Yaşanan son gelişmeler sonrasında Suudi milyarderlerin, kendi ülkeleri ve Körfez bölgesindeki servetlerini başka bölgelere kaçırmaya çalıştıkları öğrenildi. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve finans merkezi Dubai, zengin Suudiler'in paralarını yurtdışına kaçırdıkları ana noktalardan biri. Banka hesaplarına ek olarak, Dubai'de lüks daireler, villalar satın alıyor ve borsa yatırımları yapıyorlar.

GELECEK AY PETROL İHRACINI AZALTACAK
Suudi Arabistan ve diğer OPEC ülkeleri önümüzdeki aydan itibaren tüm dünyaya petrol ihracatını kısmaya başlıyor. Enerji Bakanlığı sözcüsü, sevkiyatın Aralık ayından itibaren günde 120 bin varile düşeceğini belirtti. OPEC öncülüğündeki üretim kısıntılarını destekleyen Veliaht Prens Mohammed bin Salman'ın gücünün artması üzerine ABD'de rekor haftalık petrol üretimi ve stoklardaki artış yaşandı. Brent petrol ise dün küçük bir artışla 64 dolara dayandı.

PİYASALARI 17.6 MİLYAR DOLAR ERİTTİ
Suudi Arabistan'ın düzenlediği operasyon sadece bu ülkeyi değil tüm bölgedeki şirketleri etkiledi. Borsada yatırımcıları korkutan gelişmelerin ardından birçok şirketin piyasa değeri düştü. Körfez bölgelerinden gelen satışlar, piyasalarda 17.6 milyar dolarlık kayıp yaşanmasına neden oldu.
BİZE ULAŞIN