Dünya Türklerin akıllı bastonunu kullanacak

YGA’nın geliştirdiği akıllı baston WeWalk, Londra’da Türk Büyükelçiliği’nde tanıtıldı. Akademinin kurucusu Yaman, “İnovasyonlarımızı Londra’dan dünyaya açacağız” dedi

Dünya Türklerin akıllı bastonunu kullanacak
17 yıl önce inovasyon temelli sosyal girişimlerle dünyayı dönüştürmek için yola çıkan Young Guru Academy (YGA), ilk yurtdışı ofisini ocak ayında Londra'da açmıştı. Hafta başında ise Türk Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyonla, YGA modeli ve ödüllü inovatif ürünleri iş dünyasının ve akademinin önde gelen isimlerine anlatıldı. Resepsiyonda 10 yıl önce temelleri atılan YGA Görme Engelliler projesi ve bu projeyle bağlantılı olarak 2017'de YGA-Vestel işbirliği ile geliştirilen WeWalk da anlatıldı. WeWalk akıllı baston Turkcell'in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı'nda fonlama rekoru kırmıştı. Gecede konuşan Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, "Türkiye'de doğan bu sosyal inovasyon modelinin dünyaya açılmasını önemli bir adım olarak görüyorum. Gençlerin hayata geçirdiği bu anlamlı projelerle gurur duyuyorum" dedi.

GÖRME ENGELLİ EŞTEN DESTEK
Daha önce Harvard, MIT ve Berkeley Üniversiteleri ile global ortaklıklara imza atan YGA, Oxford ve Cambridge üniversiteleri ile stratejik işbirliği için görüşmelere başlamış. Londra'da ofis açma fikri, YGA ekibinin, İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore ve onun görme engelli eşi Maggie Moore ile tanışmasıyla çıkmış. YGA'nın görme engelliler için geliştirdiği kapalı alan navigasyonu ve sesli betimleme gibi teknolojilerden etkilenen Maggie Moore, "Bu teknolojilerden dünyadaki 50 milyon görme engelli yararlanmalı" diye konuştu. YGA Kurucusu Sinan Yaman, "YGA'lı gençlerin birlikte hayata geçirdiği invasyonlar İstanbul'dan Londra'ya ulaştı, Londra'dan da dünyaya açılacak. Türkiye'de 50'ye yakın şirket, organizasyon ve STK ile birlikte başarıyoruz. Şimdi de Oxford, London Science Museum, BBC gibi dünyanın önde gelen kurumları ile birlikte başaracağız" dedi.
BİZE ULAŞIN